'Öğretmenlik mezunu çocuk bakıcısı' ilanı verildi, Eğitim Sen'den tepki geldi: MEB adına utanç verici

'Öğretmenlik mezunu çocuk bakıcısı' ilanı verildi, Eğitim Sen'den tepki geldi: MEB adına utanç verici
Yayınlanma:
Güncelleme: 31 Ağustos 2022 23:08
A+ A-
Öğretmenlerin maruz bırakıldığı durumu eleştiren Eğitim Sen Başkanı Kurul, ‘Bakıcıların, çaycıların emeklerine saygımız sonsuz ama öğretmenin yeri sınıftır. MEB adına utanç verici’ dedi.

Atanmayan öğretmenler geçinmek için garsonluk, kasiyerlik, inşaat işçiliği yaparken, şimdi de ‘öğretmenlik mezunu çocuk bakıcısı ilanları’ verilmeye başlandı. İlanda "İlkokul 2. sınıfa giden çocuğumun okula gönderilmesi, yemek, temizlik yapılması için öğretmenlik mezunu, teknolojiyle arası iyi, tercihen İngilizce bilen" diye şartlar sıralanırken, haftada 6 gün 24 saat çalışacak öğretmene İngilizce biliyorsa aylık 8 bin 500 lira, bilmiyorsa 7 bin 500 lira maaş verilecek.

4 ÜNİVERSİTE DİPLOMASI OLAN ÖĞRETMEN BAKICILIK İŞİ ARIYOR

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine 4 üniversite mezunu öğretmenlerin de bakıcılık ilanları vermeye başladığı öğrenilirken, söz konusu iş ilanlarından bazıları şöyle:

"■ B.A (29): Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih, Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi, İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi lisans, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum. İngilizce biliyorum. Öğretmenim, işsizim. Bebek bakıcılığı işi arıyorum."

■ E.H (26): "İlkokulda 2 yıl vekil öğretmenlik yaptım. Atanamadığım için şimdi çocuk bakıcılığı yapmak için iş arıyorum. İşe alındığım evde, çocukların derslerine yardım da ederim."

ÖĞRETMEN: GEÇİNMEK İÇİN BAKICILIK İLANI VERDİM, BEN DEĞİL MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI UTANSIN

■ G.D (29): "Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 2 yıl sınıf ve 1 yıl Türkçe öğretmenliği yaptım. Çocuk, hasta, yaşlı bakımı, ofis asistanı, çay servisi veya temizlik elemanı olarak çalışabilirim."

■ C.Ö (25): "Öğretmenlik mezunuyum. 4 yıl öğretmenlik yaptım. A2 seviyesinde İngilizce biliyorum. Geçinmek için bebek bakıcılığı işi için ilan verdim. Ben değil, Milli Eğitim Bakanlığı utansın."

EĞİTİM SEN: MEB ADINA UTANÇ VERİCİ

Atanmayan öğretmenlerin maruz bırakıldığı koşulları değerlendiren Eğitim Sen Başkanı Nejla Kurul  "Eğitimin, bilimsel, laik, demokratik ve tüm yurttaşlara eşit şartlarda yapılması kamusal bir sorumluluktur. MEB bu sorumluluğunu yerine getirmediği için toplum gözünde öğretmenlerimiz itibarsızlaştırıldı. Öğretmenler, geçinebilmek için her işi yapar hale getirildi. Öğretmenleri, bakıcılık yapmaya iten bu süreç çok ciddi bir çürümüşlüktür. MEB adına utanç verici" dedi.

‘ÖĞRETMENİN YERİ SINIFTIR’

"Öğretmenin emeğini, bizzat MEB değersizleştirdi" diye belirten Kuurl, şunları söyledi: "Bir öğretmenin atanmama mağduriyetini, kimi aileler de kendi çocuğu lehine vicdansızca kullanıyor. Neyse ki; bebek bakıcılığı, çaycılık gibi işe alımda, öğretmenlerimizden bir de ‘uzman öğretmen' belgesi istememişler. Bakıcıların, çaycıların emeklerine saygımız sonsuz ama öğretmenin yeri sınıfıdır" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar