Öldürülen Kürt müzisyen için Emek ve Özgürlük İttifakı'ndan açıklama: Türkülerin özgürce söyleneceği bir yaşamı kuracağız

Kadıköy Rıhtım'da öldürülen Kürt müzisyen Cihan Aymaz için düzenlenen basın açıklamasında konuşan Aymaz'ın ailesi "Biz bu işin peşini bırakmayacağız, bunu devlet böyle bilsin" dedi. Aile konuşurken polis anons yaparak müdahale etti.

Mazlum BUCUKA


İSTANBUL - Emek ve Özgürlük ittifakı bugün Kadıköy'de öldürülen Kürt müzisyen Cihan Aymaz için basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, "Tüm dillerin ve kültürlerin ezgileri bu sokaklarda, meydanlarda özgürce çalınıp, söylenene kadar mücadeleyi büyüteceğiz" denildi.

Açıklamaya ittifak bileşenleri, çok sayıda kişi ve Aymaz'ın ailesi katıldı. Açıklamayı Emek ve Özgürlük İttifakı adına Özlem Özdemir okudu.

'TEKÇİ ANLAYIŞIN VE FAŞİZMİN SEMBOLÜ OLAN ŞARKIYI SÖYLEMEDİĞİ İÇİN ÖLDÜRÜLDÜ'

Cihan Yılmaz'ın yıllardır Kadıköy'de sokak sanatçısı olduğuna ve Kürtçe şarkılar söylediğine dikkat çekilen açıklamada, "Tekçi anlayışın ve faşizmin sembolü olmuş bu şarkıyı söylemeyi reddedince, tartışma çıkmış ve katil cebinde önceden hazır ettiği bıçağı çıkarıp Cihan'ın kalbine saplayarak müzisyen Cihan Aymaz'ın yaşamını yitirmesine neden olmuştur" denildi.

whatsapp-image-2023-05-03-at-20-55-38.jpeg

'İKTİDAR, SANATÇILARI HEDEF HALİNE GETİRİYOR'

İktidarın, kendisinden olmayan sanatçılara karşı örgütlediği anlayışın; sahnelerde, sokaklarda şiddet olarak ortaya çıktığı belirtilen açıklamanın devamında şunlar söylendi:

"Sanatı ve sanatçıyı kendi tekeline almaya çalışan iktidar, müzisyenlere sahne verilmesini engellemekle kalmıyor, sokaklarda müzik yapmaya çalışan sanatçıları da kriminalize ederek hedef haline getiriyor. Sanat her yerde kendini var etmeye devam edecektir. Tüm dillerin ve kültürlerin ezgileri bu sokaklarda, meydanlarda özgürce çalınıp, söylenene kadar mücadeleyi büyüteceğiz."

Basın açıklamasının ardından Aymaz'ın öldürüldüğü alana toplu yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyen grup Türkçe ve Kürtçe "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganı attı. Alanda beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildikten sonra sokak sanatçıları Aymaz için şarkılar söyledi. Beraber şarkı söylediği bir sokak müzisyeni de "Cihan'la bu şarkıyı söylemeyi çok seviyorduk, onun için söyleyeceğim. Onu hiçbir zaman unutmayacağım" diyerek 'Beytocan'ın Agir Ketiye Dilemin' şarkısını seslendirdi.

Şarkının ardından alana gelen Aymaz'ın aile üyeleri de açıklamalarda bulundu.

whatsapp-image-2023-05-03-at-20-55-37.jpeg

'CİHAN'IN BAŞINA NE GELDİĞİNİ BİLİYORUZ BİZ'

Aymaz'ın kuzeni İbrahim Aymaz, " Cihan'ın öcü alınacak, Cihan'ın öcü yerde kalmayacak. Biz bu işin peşini bırakmayacağız. Bunu devlet böyle bilsin. Cihan'ın başına ne geldiğini biliyoruz" dedi.

Cihan Aymaz'ın katledildiği yerde konuşan amcası Mehmet Günhan ise "Söylenecek çok şey var. Biz kendi topraklarımızı bırakıp ekmek için metropollere sığınmışız. Görüyoruz ki bir sistem üzerinden bir bir gençlerimizi kaybediyoruz. Öfkeliyiz, adalet istiyoruz" sözleriyle acısını dile getirdi.

'PARAMİLİTER GÜÇLER TARAFINDAN KATLEDİLMİŞTİR'

Başka bir aile üyesinin, "Biz aile olarak şöyle düşünüyoruz; aidiyetinden dolayı, söylediği türküden dolayı bu gencimiz paramiliter güçler tarafından katledilmiştir. Bunun başka bir izahı yok" sözlerinden sonra 'Katil devlet hesap verecek' sloganı atıldı. O sırada polisler anons yaparak müdahale etti. Konuşmasına devam eden Aymaz, polislere " Bu acımızı başka bir şeyle gölgeleyemezsiniz. Sevgili polisler burada acımız büyük. Şu anda acılı aile konuşuyor" dedi.

whatsapp-image-2023-05-03-at-20-55-37-1.jpeg

Cihan Aymaz'ın öldürüldüğü alana beyaz karanfiller bırakıldıktan sonra kalabalık grup dağıldı.

Öne Çıkanlar