Ömrünü sokakta yaşayan köpeklere adadı: 'Her şeyin nedeni sevgisizlik, katletmeyi vicdan kabul etmez'

Van'da yaşayan Şaban Bor, ömrünü sokakta yaşayan köpeklerin bakımına ve tedavisine adadı. 'Köpekçi' lakabıyla tanınan Bor, sokaktaki köpeklerin katledilmesini öngören yasaya tepkili: Uyutmak katliamdır. İnsanların vicdanı kabul etmez.

Şenol BALI


VAN - Van'da yaşayan 35 yaşındaki hayvansever Şaban Bor, 'köpekçi' lakabıyla biliniyor. Bor, çocukluğundan beri Hacıbekir Mahallesi’ndeki evinin bahçesinde sokakta yaşayan köpeklere bakıyor. Çevreden topladığı yiyecek ve mamalarla yıllardır gönüllü olarak kentin çeperinde yaşayan köpekleri besleyen Bor, hasta köpeklerin tedavisini üstleniyor, köpeklerin sahiplendirilmesi için zaman zaman kampanyalar düzenliyor.

'KÖPEKLERLE ÇOK MUTLUYUM'

Hikayesi, Hayrettin Alan imzasını taşıyan ‘Köpekçi’ isimli belgesele de konu olan Bor, ömrünün köpeklerle geçtiğini, köpeklerle zaman geçirdikçe insanlardan uzaklaştığı söylüyor:

"Onlarlayken çok mutluyum. On kişi ile bir arada yürüdüğümde kendimi yalnız hisseder ve sıkılırım. Köpeklerle zaman geçirmek iyi geliyor. Vicdan ve merhamet duygusunu keşfediyor insan. Çocuklara sevgiyi, merhameti aşılamadığımız zaman büyüdüklerinde gaddar bir şekilde yetişiyor. Hayvanlara dokunmayı, zarar vermemeyi öğrenebilmeleri lazım."

2-001.jpg

'HER ŞEYİN NEDENİ SEVGİSİZLİK'

Her şeyin sevgiyle aşılabileceğini dile getiren Bor, şöyle devam ediyor:

"Bunların bizimle yaşama hakkı var, bizden ayrı da yaşayamazlar. Biz bunları yüzyıllardır hayatımıza dahil ettik. Her şeyin nedeni sevgisizlik. Haram diye nefret gözüyle bakıyoruz. Ya da kirli diye. Ya da saldırmıştır birinde fobi oluşmuştur. Ama tüm bunlar aşılabilir."

1-001.jpg

'HAYVANLAR ZARAR GÖRMEZSE ZARAR VERMEZ'

Sokakta yaşayan hayvanları insanların sevgisizliğinin saldırganlaştırdığını vurgulayan Bor, hayvanlara yönelik kötü muameleye dikkat çekiyor:

"Bu hayvanları bu hale getiren insanoğludur. Köpekleri boğuşturuyoruz. Bu köpeği hırçınlaştırıyor. Çocuklar taş atar, köpekler saldırıyor diyoruz. Sevgi olursa zarar verilmez. Hayvanlar zarar görmezse zarar da vermez. Taş atılınca agresif oluyorlar. Beslenmeden geliyor, uyumak istiyor. Tahrik edilince, rahatsız edilince saldırabiliyor. Ama biz durmadan bu hayvanları suçluyoruz. Biz saldırmadık diyorlar. Ali saldırmadı, Veli saldırdı. Köpek, 'Ali saldırmamış' diyemiyor ki. Ya da şu an araca havlıyorlar. Bunun bile bir sebebi var. Motor sesinden rahatsız oluyor ve rastgele araçlara saldırıyor."

whatsapp-gorsel-2024-05-29-saat-16-20-00-f8ad203a.jpg
Şaban Bor,

'BİR KÖPEK SALDIRDIĞINDA BÜTÜN KÖPEKLERİN ÖLMESİNİ İSTİYORLAR'

"Bir hayvan durduk yere saldırmaz" diyen Bor, şu örneği veriyor:

"Kendimizi düşünelim, bizim de yaşam alanlarımıza saldırı olduğunda insanları kırabiliyoruz. Köpeklerin de böyle bir koruma içgüdüsü var. Bir köpek saldırdığında bütün köpekler öldürülsün diyoruz. E bu saldırdı, diğer saldırmadı ki. O zaman çocuğa tecavüz eden biri için ölsün dediklerinde hepimiz ölelim. Bir köpeğin yüzünden bütün köpekler ölüyorsa, değil mi?"

4-001.jpg

'KATLETMEK YERİNE KISIRLAŞTIRMA YAPILMALI'

Sokakta yaşayan köpeklerin katledilmesini öngören yasa teklifine tepki gösteren Bor, belediyelerin kısırlaştırma yaparak soruna çözüm üretmesi gerektiğini vurguluyor:

"Köpekler tedavi edilebilir. Kısırlaştırma yerine uyutulmanın çare olarak düşünülmesinden elbette rahatsızız. Kısırlaştırma olursa hayvanlar daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü yaşar. Köpekleri getir uyut, sonra yenisini getir. Bu resmen katliam olur. Sorunu da çözmez. Yine aynısı olacak. Yine mi öldüreceksin. 'Şimdi tek seferde hepsini öldürelim'. Katliam değil mi? Türkiye genelinde kısırlaştırma, tedavi ve bakım çalışmasının yapılması lazım. Belediyelerin yükü omuzlaması lazım. Bu hayvanların ölmesine gerek yok."

'HASTANE VE BARINAK SAYISI YETERSİZ'

2004'te yürürlüğe giren ve 2021'de revize edilen Hayvanları Koruma Kanunu’na göre; il ve ilçe belediyelerin sokakta yaşayan hayvanlar için hastane ve barınak açması gerektiğine dikkat çeken Bor, halen birçok il ve ilçede barınak bulunmadığını dile getiriyor. Sokakta yaşayan köpeklerin 'sorun' olarak gösterilmesinin en önemli nedenlerinden birinin bu olduğunu belirten Bor, yerel yönetimlerin görevini yerine getirmediğini ifade ediyor.

5.jpg

'İNSANIN VİCDANI KABUL ETMEZ'

Sokakta yaşayan hayvanların katledilmesini öngören tasarının geri çekilmesini isteyen Bor, şu çağrıyı yapıyor:

"Öldürerek kontrol altına alamayız. İnsanların vicdanı kabul etmez. Kuran okuyorum, namaz kılıyorum diyeceksin ama bu hayvanları öldürsünler diyeceksin. Ya bunlar diğer tarafta konuşacak ve hesap soracak. Yaratanın dilsiz kulları bunlar. Dini anlatmak üzerinden bunları görmezden gelemeyiz."

Öne Çıkanlar