Özgür Özel kimdir, vaatleri neler?

Özgür Özel kimdir, vaatleri neler?
Yayınlanma:
A+ A-
Özgür Özel, CHP'nin 38'inci Olağan Kurultayı'nda 812 oyla genel başkanlığa seçildi. Böylelikle, Kemal Kılıçdaroğlu'nun 13 yıllık genel başkanlığı sona erdi.

Artı Gerçek - CHP'nin 14 Mayıs Milletvekili ve 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimindeki başarısızlığının ardından gidilen kurultay, yönetim değişikliğiyle sonuçlandı. Özgür Özel, 812 oyla, seçimin ikinci turunda CHP Genel Başkanlığı'na seçildi.

22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. CHP Olağan Kurultayı’nda CHP Genel Başkanı seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, 13 yılın ardından başkanlığa veda etmiş oldu.

ÖZEL 8 YILDIR YÖNETİMDE

38'inci Olağan Kurultay'da genel başkan seçilen Özgür Özel, 24 Haziran 2015 tarihinden 3 Haziran 2023'e kadar CHP Grup Başkanvekilliği görevini sürdürdü. Özel, 3 Haziran 2023 tarihinde ise Grup Başkanı olarak seçildi.

ÖZGÜR ÖZEL'İN ELEŞTİRİLERİ NEYDİ?

Özgür Özel 15 Eylül günü genel merkezde CHP Genel Başkanlığı için 'Değişimin Yüzyılı, Yüzyılın Değişimi' adını verdiği tutum belgesiyle adaylığını açıkladı.

Konuşmasında, son seçimde 'uygun' koşullara rağmen seçimi kazanamamanın getirdiği ağır yükten bahsetti. Yapılan 'yanlışlar' nedeniyle AKP iktidarını değiştiremediği gerekçesiyle Kemal Kılıçdaroğlu ile mevcut parti politikalarına eleştiriler getirdi.

Diğer partilere 38 milletvekilinin verilmesinin örgütte oluşturduğu tepkiyi anlattı, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu öncesinde Zafer Partisi'yle yapılan gizli protokolü 'kayıtdışı siyaset' olarak eleştirdi. Parti içi demokrasi, tüzük ve kadro değişimi çağrıları yaptı. Kurultay konuşmasında, "Bir bedelden bahsediliyor. Ne Kılıçdaroğlu ne de Özgür Özel bedel ödedi, bedeli umutları kırılan seçmenler ödedi" dedi.

ÖZEL'E GETİRİLEN ELEŞTİRİLER

Özgür Özel'e getirilen eleştirilerin başında ise “8 yıldır grup başkanı olarak kendisinin gelinen durumda hiç mi payı yok? Kılıçdaroğlu'nun politikalarına son ana kadar destek verdi” geliyor. 3 dönem kuralından bahsederken, kendisinin 5 dönemdir milletvekili adayı yapılarak, seçildiğine işaret edildi.

Genel başkanın üyeler tarafından seçilmesi, MYK üyelerinin belirlenmesi gibi konulardaki sözünü yerine getirip getirmeyeceği de merak konusu.

BİYOGRAFİSİ

Özgür Özel, CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olarak çıktı. Peki Özgür Özel kimdir, nereli, hangi görevlerde bulundu? İşte Özgür Özel’in hayatı ve biyografisi.

1974 yılında Manisa'da dünyaya geldi. İlkokul ve lise eğitiminin ardından Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi.

Manisa Eczacı Odasında 1 dönem Genel Sekreterlik ve 2 dönem Oda Başkanlığı görevlerini yaptı. Aynı yıllarda Manisa Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcülüğü ve Başkanlığı görevlerini yürüttü. Uluslararası Eczacılık Federasyonu, Avrupa Birliği Eczacılık Grubu, Avrupa Eczacılık Forumu gibi uluslararası örgütlerde üyeliği bulunuyor. Türk Eczacıları Birliğinde 1 dönem Saymanlık, 2 dönem Genel Sekreterlik görevlerini yürüten Özgür Özel, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Belediye Başkan adayı olan Özgür Özel, 33. Olağan Kurultay’da ve 15. Olağanüstü Kurultay’da Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İli Delegesi olarak görev yaptı.

5 DÖNEMDİR MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa milletvekili olarak seçilen Özel, 24, 25, 26, 27 ve 28. dönemleri boyunca milletvekili olarak seçildi.

24 Haziran 2015 tarihinden beri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekilliği görevini sürdürmekteydi. Özgür Özel, 2023 haziran ayında CHP Grup Başkanı oldu.

TBMM'de görev yaptığı sürece boyunca Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Soma Maden Araştırma Komisyonu, CHP Cezaevleri İzleme ve İnceleme Komisyonu ve CHP Üniversitelerin ve Öğrencilerin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Üyeliği görevlerini üstlendi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar