Pandemi, zamlar, düşük ücretler ve ekonomik krizin faturası: 409 bin kişi daha bankaların kara listesinde

Pandemi, zamlar, düşük ücretler ve ekonomik krizin faturası: 409 bin kişi daha bankaların kara listesinde
'Bu yılın ilk 5 ayında 409 bin kişi daha kara listeye alındı.'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ekonomik kriz, art arda yapılan zamlar, yüksek enflasyonla birlikte alım gücü düşen yurttaşların banka kredi borçlarını ödeyemez hale geldiğini söyledi.

Hayatını idame ettirmeye çalışan yurttaşların banka kredi borçlarını ödeyemez duruma geldiğini söyleyen CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, "Bu yılın ilk 5 ayında 409 bin kişi daha kara listeye alındı" dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ekonomik kriz, art arda yapılan zamlar, yüksek enflasyonla birlikte alım gücü düşen yurttaşların banka kredi borçlarını ödeyemez hale geldiğini söyledi. Yurttaşların borcunu ödeyebilmek için bankalardan zorunlu olarak kredi aldığını, kredi, faiz, borç sarmalı arasına sıkıştığını söyleyen Bulut, "Bu yıl ocak-mayıs döneminde 290 bin 882 kişi bireysel kredi, 181 bin 153 kişi de kredi kartı borcunu zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından takibe alındı" dedi.

'93 BİN 797 KİŞİLİK ARTIŞ'

Hem kredi kartını hem de bireysel kredisini ödeyemeyen 408 bin 913 kişinin daha kredi sicilinin bozulduğunu belirten Bulut, bireysel kredi ve tüketici kredisi borcunu ödeyemeyenlerin sayısında geçen yılın aynı dönemine göre 93 bin 797 kişilik artış yaşandığını belirtti. Bulut, son beş yılda bankalar tarafından takibe alındıkları halde, bu borçları halen devam eden kişi sayısının ise 3 milyon 449 bin 271’e yükseldiğini söyledi.

'ÜLKENİN YARISI BANKALA BORÇLU'

Risk Merkezi’nin verilerine göre, bankalara kredi kartı ve tüketici kredisi borcu bulunan vatandaş sayısının ise son bir yılda 1 milyon 723 bin kişi artarak mayıs sonu itibariyle 34 milyon 536 bine çıktığını söyleyen Bulut, "Vatandaş borcu borç ile kapatarak borç sarmalına girdi, ülkenin yarısı bankalara borçlu. Pandemiyle birlikte derinleşen ekonomik kriz ortamında nakit sıkıntısı çeken, borçlarını borçla çevirmeye çalışan vatandaş da esnaf da önünü göremiyor. AKP’nin 19 yılda ülkeyi getirdiği nokta vatandaşıyla, esnafıyla borçlu bir Türkiye" dedi.

Öne Çıkanlar