Piroğlu ‘son bütçe’ dedi: Bu cehennem yıkılacak

Piroğlu ‘son bütçe’ dedi: Bu cehennem yıkılacak
HDP Milletvekili Musa Piroğlu, iktidarın kaynakları savaşa ayırarak işçiye cehennem yarattığını belirterek, “Bu son bütçe, bu cehennem yıkılacak, boğulacaksınız” dedi.

Artı Gerçek- Meclis Genel Kurulu’nda 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin 7’nci turunda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşülüyor.

Görüşmede söz alan HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, işçi ve emekçilerin yaşadığı sorunları dile getirdi. İşçilerin direnişlerini selamlayarak sözlerine başlayan Piroğlu, “Asgari ücret demek, asgari yaşam demek. Dünya çapında asgari ücret uygulanır ama istisnadır. Asgari ücretin artırılması gündeme geldiğinde, iki tehdit bulunuyor. Birincisi patronlar, ikincisi bakan. Ücretler dipte kalmaya devam etmelidir, bu halk yoksulluğun dibinde yaşamalı ki ceplerimiz dolsun dediler. Bu hükümet, patronların ve zenginlerin hükümetidir. Turizm Bakanı konuştu iki gün önce, kendi şirketine devletten teşvik alıyor. Türkiye’nin en büyük otellerinin sahibi. Sağlık Bakanı, onların hepsi, Türkiye’nin bütün hastaneleri onların elinde. AKP’nin bütün yandaşları, hepsi patron. Patronlarla yan yana duruyorlar. Halk ne zaman hakkı olanı talep etse, karşısında enflasyon var diyorlar” dedi.

‘İŞÇİYE CEHENNEM YARATTINIZ’

AKP’li Nurettin Canikli’nin savaş bütçesine dair açıklamalarını hatırlatan Piroğlu, “Atılan merminin, atılan F-16 füzesinin milyar dolarlar olduğunu söyledi. İşçiden kesildiğini söylemiyorlar. Biz savaş savaş dediğimizde, aslında bu ülkede yoksulluğu ve sefaleti de anlatmaya çalışıyoruz. Yetmiyor, yüzlerce milyoner yarattılar. Onlar ne zaman ki işçi hakkını ararsa, görmezden gelmeye devam ediyorlar. Bu iktidar zenginlerin iktidarı, bu iktidarın yoksullara bu bütçesinin yoksullara bir çözüm üretme şansı yok. Bakan büyüme rakamlarını verdi, bu büyüme maliyeti, Amasra’nın üstünden bir ay geçti. Bu bir ayda 127 işçi daha öldü. 11 ayda ölen işçi sayısı bin 658. Bu iktidarın iktidarı, zenginlerin serveti, işçilerin kanı üzerinden yapılıyor. Biz ne istiyoruz, işçiler ne istiyor, halk ne istiyor? Umurunuz da değil. İnsanca yaşamak istiyorlar, işçiye cehennem yarattınız, bu cehennemi yıkılmasını istiyorlar. Sendikalaşmak istiyorlar, yoksullar, yaşam standartlarının yükselmesini istiyorlar. Biliyorlar ki; ücret arttığında kiralar artacak, gıda fiyatları artacak. Enerji baronlarını zengin ettiniz, halk doğalgazlarını ödeyemiyor, halk sokakta geziyor, kira ödeyemiyor. Turizm Bakanı turizmle övünüyor, halk otobüse binip akrabasını ziyarete gidemiyor. Bunun dengelenmesi gerekiyor. Benim hayalim sınıfsız, sömürüsüz bir dünya. Bu Meclis’in yapacağı işler de var. Yoksulların kirasını kaldırın, doğalgaz ve diğerleri, kamulaştırın, özel şirketlere peşkeş çekmeyin. Hastaneler, okullar, halkın çocuklarına açın. Halkın kuyruklardan kurtulmasını sağlayın. Bunu yapmak için patronları karşınıza almanız gerekiyor. Bunu yapma şansınız yok, çünkü o zenginliğin üzerinde oturuyorsunuz” ifadelerini kullandı.

‘HALKIN ÖFKESİ BÜYÜYOR’

Kiraların sıfırlanmasını, kamu hizmetlerinin halka açılmasını talep eden Piroğlu, “Bu iktidar kaldığı sürece yoksulların, işçilerin kazanma şansı yok. Siz bir cehennem yaratıyorsunuz, istismar aldı başını gidiyor, kadın cinayetleri aldı başını gidiyor. Halkı yoksulluğa mahkûm ettiniz, halkın adalete güvence yok. Biz cenneti yeryüzüne indirmek isterken, siz cehennemi büyütüyorsunuz. Ama bir şey kaçırıyorsunuz, öfke büyüyor, bu öfke açığa çıktığı gün, sarayınız ve saltanatınız yıkılacak. Bu son bütçe, ya seçimde cehennemin zebanilerine oy vereceksiniz ya da bu cehennemi sahiplerinin tepelerine yıkacaksınız. Bu cehennem yıkılacak, boğulacaksınız” şeklinde konuştu. (MA)

Öne Çıkanlar