Prof. Dr. Ahmet Ercan: Tüm yeryüzünde böyle bir deprem işleyişi görülmedi

Prof. Dr. Ahmet Ercan: Tüm yeryüzünde böyle bir deprem işleyişi görülmedi
Yayınlanma:
A+ A-
Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bugün yaşanan iki büyük deprem için, "Olağanüstü bir durum yaşanıyor" değerlendirmesi yaptı.

Artı Gerçek - Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Maraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de meydana gelen 7.7’lik deprem depremin ardından saat 13.24’te de Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha yaşanmasını değerlendirdi.

İki ana depremin art arda yaşanmasının olağanüstü bir duruma işaret ettiğini belirten Ercan’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“M7,7'lik depremden sonra olan M7,6’lık deprem irkitilmiş bir depremdir (induced earthquakes). Olağanüstü bir durum yaşanıyor. Tüm yeryüzünde böyle bir deprem işleyişi görülmedi. Tüm yer yukarıdaki kırıklar gıcırdıyor.”

Maraş'ın Pazarcık ilçesinde bu sabaha karşı meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından, yeni bir deprem daha yaşanmış, AFAD, depremin büyüklüğünü 7.6, merkez üssünü ise Maraş, Elbistan olarak duyurmuştu. AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Atar, yeni depremin artçı olmadığını, bağımsız bir deprem olduğunu kaydetmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar