Prof. Dr. Naci Görür, deprem riski olan illeri tek tek sayıp uyardı

Yayınlanma:
A+ A-
Maraş depremlerinden üç gün önce bölge için uyarı yapan Prof. Dr. Naci Görür deprem riski olan bölgeleri açıkladı. Görür, "Bizim dile getirdiğimiz büyük depremler, 6 ve üstü diye düşünülebilir" dedi.

Artı Gerçek - Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerle ilgili açıklamaları gündem olan Prof. Dr. Naci Görür bu kez de deprem riski olan illeri tek tek açıkladı.

TV100 ekranlarında yayınlanan bir programa konuk olan Jeolog ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür fay hatlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

'BU BÖLGELERİN DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR'

Görür şunları söyledi:

"Maraş civarında olan bu depremler ve fayların stresi göz önüne alındığında Adana havzası ve İskenderun yöresinin dikkatle ele alınmasını öneririm. Bunun dışında Marmara Denizi'nin güneyi, Çanakkale ve Bursa'nın da dikkatli olması gerekiyor. Keza İzmir yarımadası ve çevresi… Akdeniz kıyılarımızda Antalya, Muğla bölgesindeki kıyı kesimleri dikkatli olmalı.”

“Kuzey Anadolu Fayı üzerinde Erzincan, Bingöl, Karlıova arasındaki bölgede büyük bir deprem bekliyoruz. Endişe ettiğimiz bir saha. Jeolojik verilere göre, Hakkâri'de sıkıntı olabilir. Bizim dile getirdiğimiz büyük depremler, 6 ve üstü diye düşünülebilir." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar