Prof. Dr. Şenol'u 'dana dili' ile tehdit eden Mustafa Yücel için hapis cezası

Prof. Dr. Şenol'u 'dana dili' ile tehdit eden Mustafa Yücel için hapis cezası
Prof.Dr. Esin Şenol’u tehdit eden Yücel hakkındaki karar duruşmasında 'Özel İşaretlerle Tehdit' ve 'Israrlı Takip' suçlarından beş yıl altı ay hapis cezası verildi. Sanık Yücel'in üç aylık adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi.

Artı Gerçek - Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol'u ofisinin önüne 'dana dili' bırakarak tehdit ettiği suçlamasıyla tutuklu yargılanan Mustafa Yücel, bugünkü karar duruşmasında 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın '3 ay süre ile ikamet adresinin bulunduğu Eskişehir'i terk etmemesi' şeklinde adli kontrol şartıyla tahliyesine hükmedildi.

'MÜŞTEKİYLE HİÇBİR PROBLEMİM YOK'

Davanın bugün görülen karar duruşmasına sanık Yücel, tutuklu bulunduğu Eskişehir Cezaevinden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile bağlanırken, ​Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol katılmadı. Savunmasını yapan sanık, "Bir sakatat ile bir insanı tehdit etmem aklımın ucundan geçmez. Müşteki ile benim şahsi hiçbir problemim yoktur. Ağustos ayında kliniğine gittiğimde limonata gönderdiğimde bile benimle görüşmemiştir. Kendisi ailemle ve çocuklarımla ilgili paylaşım yaptı. Ben mahkeme huzurunda özür diliyorum. Ailemdeki bir kadının canı ne kadar kıymetliyse diğer kadınların da canı bir o kadar değerlidir. Eğer bir hatam olduysa cezamı çekmeye razıyım. İddia edildiği şekilde poşetlerin içinde dana dili yoktu. Tahliyemi talep ediyorum" dedi.

"5 yıl 6 ay hapis cezası"
Mahkeme heyeti, sanık Mustafa Yücel'e, 'tehdit' suçunu zincirleme olarak işlendiğinden 4 yıl 6 ay, 'ısrarlı takip' suçundan da 1 yıl olmak üzere toplam 5 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Sanığın '3 ay süre ile ikamet adresinin bulunduğu Eskişehir'i terk etmemesi' şeklinde adli kontrol şartıyla tahliyesine hükmedildi.

Şenol: Tam 8 ay derslerime, vizitlerime, konferanslarıma yakın korumayla gittim

NE OLMUŞTU?

​Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Twitter hesabından muayenehanesinin önüne 'dana dili' bırakılarak ölümle tehdit edildiği yönünde paylaşım yaptıktan sonra geçen yıl temmuz ayında polis merkezine giderek, şikayetçi olmuştu. Şenol'un kendisini tehdit ettiğini söylediği Mustafa Yücel, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile Eskişehir'de gözaltına alınmış ve ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Soruşturma sonunda Yücel hakkında, Ankara 10'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde, 'tehdit' suçundan dava açılmıştı. Yargılama sırasında sanık hakkında, adli kontrol tedbirlerini ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklamaya yönelik yakalama kararına hükmedilmiş, hakim ayrıca sanığın savunmasının mahkemece alınmasına karar vermişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar