Prof. Dr. Sözbilir: Karadeniz'deki fayların 7 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli var

Prof. Dr. Sözbilir: Karadeniz'deki fayların 7 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli var
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Nisan 2022 16:55
A+ A-
Karadeniz’de meydana gelip Marmara’da da hissedilen depremi değerlendiren Prof. Dr. Sözbilir, denizaltı fayların haritalanmasının 'hayati' olduğunu belirterek, tsunami riskine karşı uyardı.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Zonguldak Ereğli açıklarında meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki depremin, Batı Karadeniz kıyılarına paralel uzanan deniz altındaki kuzeydoğu ve güneybatı doğrultulu bindirme fayından kaynaklandığını söyledi. Denizaltı faylarının haritalanmasını isteyen ve tsunami riskine dikkat çeken Sözbilir, artı depremlerin süreceğini belirterek "Şu anki bilgiler ışığında bu fayların 7'ye varan deprem üretme potansiyeli var" diye uyardı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi verilerine göre, 11 Nisan'da saat 20.38'de, merkez üssü Ereğli açıklarında Richter ölçeğine göre, 4.4 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Depremin en yakın kara parçası Ereğli'ye 89,23 kilometre uzaklıkta meydana geldiği belirtildi. Zeminden 37,72 kilometre derinliği olan deprem, Zonguldak'ın yanı sıra İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bartın, Bolu ve Düzce'den de hissedildi.

‘KARADENİZ ALTINDA DA DİRİ DENİZALTI FAYLARI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ’

DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremle ilgili değerlendirme yaparak, "Batı Karadeniz'de meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki depremin odak mekanizma çözümü, bu depremin Batı Karadeniz kıyılarına paralel uzanan deniz altındaki kuzeydoğu-güneybatı doğrultulu bindirme fayından kaynaklandığını göstermektedir. Bu bölgede karada uzanan Kuzey Anadolu fayı dışında, Karadeniz suları altında da diri fayların olduğunu düşündürmektedir. 1968 yılında meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki Bartın depremi de Karadeniz'de diri fayların varlığını kanıtlamaktadır" dedi.

Prof. Dr. Hasan Sözbilir

‘DENİZALTI FAYLARI HARİTALANARAK TSUNAMİ RİSKİNE KARŞI SONUÇLARIN HESAPLANMASI HAYATİ ÖNEMDE’

Bu nedenle Karadeniz kıyıları boyunca uzanan denizaltı faylarının haritalanması ve bu fayların Türkiye diri fay haritasına aktarılması gerektiğini belirten Sözbilir, şu uyarılarda bulundu: "Bu fayların yıkıcı deprem üretme potansiyellerinin araştırılması ve Karadeniz'e kıyısı olan kentlerimize tsunami açısından ne tür tehlike ve risklere neden olacağının ortaya konması hayati derecede önem taşımaktadır."

‘ARTÇI DEPREM OLABİLİR’

​Artçı depremler de olabileceğini belirten Prof. Dr. Sözbilir, "Şu anki bilgiler ışığında bu fayların 7'ye varan deprem üretme potansiyeli de var" dedi. (DHA)

Öne Çıkanlar