PSAKD 5. Danışma Kurulu toplantısı: 'Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığını tanımıyoruz'

PSAKD 5. Danışma Kurulu toplantısı: 'Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığını tanımıyoruz'
Yayınlanma:
A+ A-
PSAKD 5. Danışma Kurulu toplantısının sonuç bildirgesinde asimilasyon projelerine karşı mücadelenin süreceği belirtildi. Bildirgede "Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığının tanımıyoruz" denildi.

Mehmet MENEKŞE


AMASYA - Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) 16. dönem, 5. Danışma Kurulu toplantısı hafta sonu Ankara'da Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi toplantı salonunda yaptı. PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe’nin başkanlığındaki toplantıya derneğin 37 şubesinin başkanları, genel yürütme kurulu üyeleri, denetleme ve disiplin kurulu üyeleri ile kadın meclisi katıldı. İki gün süren toplantıda derneğin yapacağı çalışmaların yanı sıra ülke gündemindeki siyasal, toplumsal ve hukuki konular değerlendirildi. Toplantıda yapılacak çalışmalar ve mücadele stratejisi belirlendi.

'ALEVİ BEKTAŞİ KÜLTÜR VE CEMEVİ BAŞKANLIĞINI TANIMIYORUZ'

Açıklanan sonuç bildirgesinde ise cumhuriyetin birinci yüzyılında Alevilere yönelik baskı, asimilasyon, sürgün ve katliamlar hatırlatılarak, cumhuriyetin ikinci yüzyılında bunların yaşanmaması için örgütlü mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulandı. 'Irkçı ve şeriatçı muktedirlerin', Alevileri yeniden tanımlamak, biçimlendirmek, asimile etmek istediği belirtilerek, "Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığını tanımadığımızı ve bu tavrımızı sürdüreceğimizi ilan ediyoruz. Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı ile muhataplık tavrı geliştirecek olan çevreler ile hiçbir örgütsel birlikteliğimiz olamayacaktır. Çünkü örgütlülüğümüz tarihimizden aldığımız direniş gerçekliği ile 'Dönen dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan' düsturuyla hareket eden Şah Kalender Çelebi ve Pir Sultan Abdalların izinden gitmeye devam edeceğiz" denildi.

'MADIMAK UTANÇ MÜZESİ OLACAK'

Sivas Katliamının 30. yılında 'firari sanıklar' hakkındaki davanın zaman aşımından düştüğü ve iki tutuklu sanığın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip tarafından affedilmesi kınandı. Sonuç bildirgesinde, "Bu kararı verenleri hiçbir zaman affetmeyeceğimizi bir kez daha yineliyoruz. Bilim ve Sanat Merkezi yapılan Madımak Oteli’ni katliamın unutturulmaması için Utanç Müzesi' yapacağız, bunun için mücadele edeceğiz" denildi.

'AYM KARARLARINA UYULMAMASI YARGI DARBESİDİR'

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay için Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) verdiği 'hak ihlali' kararına uymayan Yargıtay 3. Dairesi'nin, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda da bulunması da 'yargı darbesi' olarak nitelendirildi. Bildirgede, "Pir Sultan Örgütlülüğü olarak eşitlik, adalet, demokrasi düzeninin sağlanması için hukukun üstünlüğü ve anayasaya uyulması zorunluluğunu hatırlatıyor; bu yanlıştan biran önce dönülmesini ve AYM kararı uygulanarak Can Atalay’ın Meclis'teki görevinin başında olması gerektiğini önemle yineliyoruz" ifadelerine yer verildi.

'ASİMİLASYON PROJELERİNE KARŞI MÜCADELE SÜRECEK'

Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) Projesi kapsamında imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kuran kursu hocalarının okullarda 'manevi danışman' olarak görevlendirildiğine, din derslerinin arttırıldığına, kreşlere mescit zorunluluğu getirildiğine dikkat çekilerek, Alevi kurumlarının 10 Aralık İstanbul'da yapacağı, "Laik eğitim, insanca yaşam ve Demokratik Türkiye" mitingine çağrı yapıldı. Asimilasyon projelerine karşı mücadelenin sürdürüleceği dile getirildi.

'KATLİAMLARI UNUTTURMAYACAĞIZ'

Alevilere ve öteki sayılanlara yaşatılan katliamlar hatırlatılarak, "15 Kasım Dersim ve Seyit Rıza anması, 19-25 Aralık Maraş katliamı anması, 19 Aralık 'Hayata Dönüş' Operasyonlarının, 28 Aralık Roboski Katliamının yıl dönümleri. Pir Sultan Örgütü olarak 15 Kasımda Dersim anmalarında, 23 Aralıkta Maraş Katliamı anması için kitlesel olarak Maraş’ta olacağız ve katliamları, katliamcılara unutturmayacağız" denildi.

'25 KASIM'DA ALANLARDAYIZ'

Yoksulluğun her geçen gün arttığına dikkat çekilerek, "AKP yandaşları her gün zenginleşirken, ekonomik krizin en çok kadınları vurduğunu biliyor. 25 Kasım Kadına Yönelik şiddetle Mücadele gününde eşleri, kocaları, patronları, oğulları, iş arkadaşları tarafından katledilen, şiddet gören, tacize ve tecavüze uğrayan kadınların özgürleşmesi için 25 Kasımda Kadın Meclislerimizle alanlarda olacağız" ifadelerine yer verildi.

Öne Çıkanlar