Rakel Dink'ten Ogün Samast açıklaması: Bir kez daha adaletsizliği yüzümüze çarpıp, yasın en ağır günlerine geri yolladılar bizi

Rakel Dink'ten Ogün Samast açıklaması: Bir kez daha adaletsizliği yüzümüze çarpıp, yasın en ağır günlerine geri yolladılar bizi
Yayınlanma:
A+ A-
Hrant Dink'i katleden Ogün Samast'ın tahliye edilmesine dair konuşan Rakel Dink, "Mesele hiçbir zaman şu ya da bu kişinin 3-5 yıl fazla ya da az ceza alması değildir. İlk günden beri karanlığın sorgulanması gerektiğini söyledik" dedi.

Artı Gerçek - Cumhuriyeti'in 100 yılında Azınlık Hakları Konferansı'nda konuşan Rakel Dink, eşi Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliye edilmesiyle ilgili, "Bir kez daha adaletsizliği yüzümüze çarpıp, yasın en ağır günlerine geri yolladılar bizi" dedi.

Hrant Dink Vakfı, İstanbul’da 17-18 Kasım 2023 tarihlerinde ‘Cumhuriyet’in 100. Yılında Azınlık Hakları’ başlıklı uluslararası bir konferans düzenliyor. Burada konuşan Rakel Dink Ogün Samast'ın tahliyesine dair, "Bir kez daha adaletsizliği yüzümüze çarpıp, yasın en ağır günlerine geri yolladılar bizi" dedi.

"Biz zaten yıllardır katillerle aynı havayı soluyoruz" diyen Rakel Dink konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Dink'in ölüm emrini verenlerin aramızda dolaştığını biliyoruz zaten. S.Ali'nin, İlhan Erdost'un, Z. Tekiner'in, U. Mumcu'nun, M.Anter'in katilleriyle aynı havayı soluduğumuzu bilmiyor muyuz?"

"Mesele hiçbir zaman şu ya da bu kişinin 3-5 yıl fazla ya da az ceza alması değildir. İlk günden beri karanlığın sorgulanması gerektiğini söyledik. Bu davada adaletin yerini bulması ülkenin demokratikleşmesi için olmazsa olmazdır dedik."

"Yargıtay ilk kez saçmalamış gibi yapamıyoruz, Dink'in kalemini kıran aynı Yargıtay değilmiş gibi yapamıyoruz."

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar