EMEP'ten Dink’in vurulduğu yerde eylem: ‘Buradayız Ahparig!’

Yayınlanma:
A+ A-
Emek Partisi, tetikçi Ogün Samast’ın tahliyesini protesto etmek için Hrant Dink'in katledildiği yer olan Sebat Apartmanı önüne "Buradayız Ahparig" diyerek çağrı yaptı. Burada basın açıklaması okuyan kitle, Sebat Apartmanı'nın önüne karanfiller bıraktı.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Agos Gazetesi’nin kurucularından Ermeni Gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın dün gece saatlerinde tahliyesinin kamuoyunda uyandırdığı tepki sürüyor.

Emek Partisi Şişli İlçe Örgütü bugün kamuoyuna Hrant’ın öldürüldüğü yer olan Sebat Apartmanı önüne çağrı yaptı.

Eylem için alana gelen kitle, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Faşizme ölüm halka hürriyet” sloganları atarken, “Biz bitti demeden bu dava bitmez. Buradayız Ahparig” yazılı pankart taşıdı.

Agos Gazetesi’nin eski binası önüne gelen kişiler ortak bir açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Hazan İlik okudu.

‘BU CİNAYETİN İŞLENECEĞİ BİLİNİYORDU’

İlik, Samast’ın yakalandığı sırada medyaya yansıyan görüntüleri hatırlatarak, “16 yıl önce burada bir dostumuzu kaybettik. Emniyet raporlarından jandarma istihbaratına, Trabzon’dan Ankara ve İstanbul’a uzanan bilgi trafiğine kadar bu cinayetin işleneceği biliniyordu” dedi.

İlik, Hrant Dink’in suikast hazırlıklarından haberdar oldukları halde müdahale etmeyen kamu görevlileri için “bir nevi bu siyasi cinayete yol vermişlerdi” ifadelerini kullandı.

‘KAHRAMANLIK TÖRENİNE ÇEVİRME CÜRRETİ GÖSTERMİŞLERDİ’

Ogün Samast’ın yakalandığı gün emniyette çekilen ve medyaya yansıyan görüntüleri hatırlatan İlik, “eline bayrak tutuşturan ve karakolda birlikte poz veren güvenlik görevlileri, bu kanlı eylemi bir kahramanlık törenine çevirme cüretini bile göstermişlerdi” dedi.

Dink cinayetinin tamamen aydınlatılmadığını söyleyen İlik, “cinayeti organize edenler açığa çıkarılmadı. Bugün ise en başından beri kollanan tetikçi serbest bırakıldı. Gültan Kışanak'ın hukuksuz tutukluğunda yasal süre dolmasına, seçilmiş milletvekili Can Atalay hakkında AYM’nin verdiği hak ihlali kararına rağmen tutsaklığı sürüyor ama Hrant Dink'in katili Ogün Samast tahliye ediliyor” ifadelerini kullandı.

d6412865-0738-4f30-a475-e50e45d2c74f.jpg

‘BİZ BİTTİ DEMEDEN BU DAVA BİTMEZ’

Hazan İlik sözlerine şöyle devam etti:

“Bu ülkenin mahkemelerince kaçak maden ocaklarında göçmen işçi çalıştırmak, suçun üstünü örtmek için patron eliyle işçi öldürmek serbest; kadınların kazanılmış haklarını gasp ederek, katilleri cezasızlıkla ödüllendirerek önünü açtıkları kadın cinayetleri işlemek serbest. Baskı ve yasaklarla yönetilen, anayasanın ve yasaların dahi ayaklar altına alındığı ve son olarak keyfi yönetimin yeni bir anayasa ile güvenceye kavuştuğu bir Türkiye!

Biz bu fotoğrafı kabul etmiyoruz. İnsanca yaşanılacak, bağımsız, demokratik ve laik bir Türkiye’yi kurana, Türkiye halklarıyla birlikte barış içinde bir yaşamı inşa edene dek mücadele edeceğiz. Bu memleketi karanlığa teslim etmek istemeyen milyonları da birlikte mücadeleye çağırıyoruz!

Ekilmeye çalışılan ırkçı ve gerici tohumlara inat, övünçle hepimiz Hrant’ız diyoruz.
Biz bitti demeden bu dava bitmez, bitmeyecek!”

Açıklamanın ardından kitle karanfillerini Sebat Apartmanı önüne bırakarak alandan ayrıldı. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar