'Rektör İbiş de ByLock listesinde' iddiası

'Rektör İbiş de ByLock listesinde' iddiası
Üst düzey bir bürokrata göre MİT’in tespit ettiği ByLock kullanıcıları listesinde 672, 679 ve 686 sayılı KHK’lerle 101 barış akademisyenini ihraç...

Üst düzey bir bürokrata göre MİT’in tespit ettiği ByLock kullanıcıları listesinde 672, 679 ve 686 sayılı KHK’lerle 101 barış akademisyenini ihraç eden Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de bulunuyor.

GÜNCEL- Erkan İbiş, OHAL sürecini, ‘imzacı akademisyenleri cezalandırmak’ için kullanırken pek çok AKP’liyi bile rahatsız edecek ölçüde büyük bir tasfiyeye imza attı.

Sendika16.org'un haberine göre, 15 Temmuz’dan önce üniversitedeki öğretim üyelerine açtığı soruşturmalarla gündeme gelen ve OHAL’i fırsat bilerek 672, 679 ve 686 sayılı KHK’lerle 101 barış akademisyenini ihraç eden Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş hakkındaki iddialara bir yenisi daha eklendi.

Üst düzey bir bürokrata göre MİT’in tespit ettiği ByLock kullanıcıları listesinde Rektör İbiş de bulunuyor. ByLock ile ilgili olarak yürütülen soruşturma iddianamesinde kullanıcılar mavi, turuncu ve kırmızı şeklinde üç renk üzerinden tanımlanıyor. İddiaya göre İbiş mavi listede yer alıyor. Mavi renk kategorisi ByLock’un az kullanıldığını belirtiyor.

DİĞER İDDİALAR

Erkan İbiş hakkında ByLock kullanıcısı olduğu iddia edilmeden önce FETÖ üyelerini üniversitede koruyup kolladığına yönelik söylentiler dillendiriliyordu. İbiş’in 15 Temmuz sonrasında FETÖ üyeliğinden tutuklanan ve ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Hakkari Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Ebubekir Ceylan’ı Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi kadrosuna katması; 15 Temmuz’dan sonra savcılığa ihbar edilen ‘FETÖ' şüphelisi Prof. Dr. Muharrem Özen’i Hukuk Fakültesi Dekan Vekili olarak ataması ve FETÖ itirafçısı Mustafa Arıkan’ın itiraflarında adı geçen Doç. Dr. Gökçen Topuz’u Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak onaylaması bu söylentilerin temelini oluşturuyordu.

İbiş hakkındaki son iddia, 1 Mart tarihinde HaberTürk’ün haberinde yer alan MİT’in tespit ettiği 122 bin kişilik ByLock listesinde yer alan ve isimleri YÖK’e gönderilen 910 kişilik ByLock kullanıcısı akademisyen listesinde Erkan İbiş’in de yer almış olma olasılığını gündeme getiriyor.

Öne Çıkanlar