Rektörü olduğu Esenyurt Üniversitesi, Selman Öğüt'ün ismini sitesinden silindi

Rektörü olduğu Esenyurt Üniversitesi, Selman Öğüt'ün ismini sitesinden silindi
"Pelikan" iddiaları ve "Yabancı dil bilmeden doçent olunabilir" gibi sözleri ile hatırlanan Selman Öğüt'ün ismi, Kasım 2023'te Erdoğan tarafından rektörlüğe atandığı Esenyurt Üniversitesi'nin sitesinden silindi.

Artı Gerçek - 'Pelikan' grubunun önde gelenlerinden olduğu iddia edilen ve 30 Kasım 2023 tarihli cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Selman Öğüt’ün ismi, üniversitenin internet sitesinden çıkarıldı.

Serbestiyet'in haberine göre, Üniversitenin sitesindeki rektörlük sayfasında artık, Öğüt'ün yerine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ebru Nergiz’in fotoğrafı ve bilgileri görünüyor.

selman-ogut.png

Üniversitenin sitesindeki "Rektörden" başlıklı bölümdeki mesajda da, imza veya fotoğraf bulunmuyor.

Esenyurt Üniversitesi, söz konusu değişiklik konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Selman Öğüt de bir paylaşımda bulunmadı.

TRT VE TURKUVAZ MEDYAYI ELEŞTİRMİŞTİ

Öğüt, 24 Nisan'da TRT ve Turkuvaz Medya’yı eleştiren paylaşımlarıyla dikkat çekmişti. Söz konusu paylaşımında, "Turkuvaz medya bunu senelerdir yapıyor. Toplumsal açıdan ağır tahribatlar yaratan Müge Anlı ve Esra Erol gibi programları senelerdir para kazanmak uğruna ekranlara taşıyor. Ve kimse de bunun hesabını sormuyor" demişti.

PELİKAN İDDİALARIYLA GÜNDEMDEYDİ

Selman Öğüt, Doçentlik döneminde Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi (TÜRKAD) Başkan Yardımcısı'ydı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın 2020 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "affını" istemesi sonrasında ise Medipol Üniversitesi'ndeki görevinden uzaklaştırılmıştı.

Katıldığı televizyon programlarında muhalefetten isimlerle girdiği tartışmalardaki yorumlarıyla tepki çeken Öğüt, 2013'te de TBMM Anasaya Uzlaşma Komisyonu'nda "uzman" sıfatıyla görev yapmıştı. Öğüt, iktidara yakın gazeteci Hilal Kaplan'ın eski eşinin kardeşi kimliğiyle de gündeme gelmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar