Rojava heyeti ABD’li senatörlerle bir araya geldi

Rojava heyeti ABD’li senatörlerle bir araya geldi
Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ekim 2021 14:53
A+ A-
'Suriye'de sürdürülebilir bir siyasi çözüme ulaşılana kadar ABD birliklerinin Suriye'deki varlığını ve SDG ile ortaklıklarını sürdürme ihtiyacı vurgulandı.'

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi'nden üst düzey isimlerden oluşan heyet Washington’daki yoğun temas trafiğini sürdürüyor. Heyet, Suriye krizini ve terörle mücadele ve bölgesel istikrarla ilgili soruları görüşmek üzere Washington'da bir grup senatör ve ABD Kongresi temsilcisiyle bir araya geldi.

Toplantıya Senatör Chris Van Hollen ve Kongre üyeleri Lois Frankel ve Adam Smith katıldı. Suriye Demokratik Konseyi (MSD) Yürütme Komitesi başkanı İlham Ehmed başkanlığındaki heyetin yaptığı açıklamaya göre, görüşmeler olumlu geçti. 

2011 yılından bu yana devam eden Suriye ihtilafı ve siyasi çözüm olanakları hakkında yoğun bir fikir alışverişinde bulunuldu. Savaşın yıktığı ülkedeki krizlere "kapsamlı bir çözüm" arayışında, ABD'nin rolünün önemi, her şeyden önce BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı Kararı olmak üzere "uluslararası kararlar uyarınca" da tartışıldı.

ABD'li temsilciler, Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) ve terörle mücadelelerine desteklerini yinelediler. Heyet, "Suriye'de sürdürülebilir bir siyasi çözüme ulaşılana kadar ABD birliklerinin Suriye'deki varlığını ve SDG ile ortaklıklarını sürdürme ihtiyacı vurgulandı" dedi.

ABD Kongresi üyeleriyle yapılan toplantı, Kuzey ve Doğu Suriye'den liderler ile ABD'li politikacılar arasındaki bir dizi üst düzey tartışmanın parçası. Daha önce Cezire Özerk Yönetimi temsilcisi Nazira Gewriye, Deyrizor Sivil Konsey'den Dr. Washington, Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nda ağırlandı. Sivil toplum ve iş dünyası temsilcileriyle daha fazla toplantı yapıldı.

Öne Çıkanlar