RTÜK'ten medya eleştirisi: Şiddet olduğu gibi veriliyor, çocuklarda kötü dünya sendromu göreceğiz

RTÜK'ten medya eleştirisi: Şiddet olduğu gibi veriliyor, çocuklarda kötü dünya sendromu göreceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
RTÜK, medya kurumlarına yönelik 'Şiddet ve Medya Çalıştayı' düzenledi. Çalıştayda konuşan RTÜK Başkanı Şahin 'Şiddetin olduğu gibi verildiğini üzülerek görmekteyiz' dedi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nca İçişleri, Milli Eğitim ile Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlıklarının katkılarıyla gerçekleştirilen çalıştaya, medya kurumlarının temsilcileri katıldı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin şiddet konusunun tüm toplumların olduğu gibi Türkiye'nin de sorunu olduğunu söyledi.

Şiddet konusunda RTÜK olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Şahin, "Reyting kaygısıyla zaman zaman medya tarafından şiddetin olduğu gibi verilmesini üzülerek görmekteyiz. Şiddet içeriklerine fazlaca yer veren yayın politikalarının ileride çok ciddi psikolojik travmaya neden olduğunu biliyoruz. Hatta bunu daha ileriye götürürsek çocuklarda 'kötü dünya sendromu' dediğimiz bir sendroma yol açtığını da bilmekteyiz" dedi.

Şiddet içerikli yayınların sadece haber bültenleriyle sınırlı kalmadığına dikkati çeken Şahin, televizyon aracılığıyla olağanlaşan ve yaygınlaşan şiddetin toplumsal yapıyı tehdit ettiğini vurguladı.

RTÜK'ün, şiddetin her türlüsüne 'sıfır tolerans' ile yaklaştığını aktaran Şahin, medyada yer alan şiddetin önlenmesine yönelik yapmak istediklerine ilişkin şunları söyledi:

"Medyadaki şiddetin toplumsal etkileri hakkında bir saha araştırması yapmayı düşünüyoruz. RTÜK bünyesinde var olan Yayınlarda Şiddet İhtisas Komisyonu'nun akademisyenlerin de katılımlarıyla yapısının güçlendirilmesi ve daha aktif bir hale gelmesini sağlayacağız. Televizyon Yayınlarında Şiddetin Ölçülmesi ve İzleyicilerin Şiddeti Algılama Düzeylerinin Araştırılması Projesi'ni başlatıyoruz. Şiddet konusunda akademik uzmanlığı bulunan seçkin psikolog, sosyolog ve akademisyenlerin katılımlarıyla çalıştaylarımızı yapmaya devam edeceğiz."

 

Öne Çıkanlar