Rus ödeme sistemi Mir etrafındaki çember sıkılaşıyor

Rus ödeme sistemi Mir etrafındaki çember sıkılaşıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Eylül 2022 12:59
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mir için 'alternatifimiz var'

ABD ve AB ülkelerinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi üzerine uyguladıkları ekonomik yaptırımlar kapsamında Rusya’dan çekilen uluslararası Swift ödeme sistemleri Visa ve Mastercard’ın Rusya’daki muadili Mir için yeni yaptırımlar yolda.

Rusya’nın yaptırımları delmek için bir kanal açmasından endişe eden ABD’li yetkililerin Mir ödeme sistemini kullanan finansal kuruluşlara yaptırım uygulanacağı uyarısında bulunması üzerine, gözler aralarında 3 kamu bankasının da bulunduğu 5 Türk bankasına çevrilmişti. İş Bankası ve Denizbank yetkilileri geçtiğimiz gün Mir sisteminde işlem yapmayı durdurduklarını açıklamışlardı.

ABD ziyareti dönüşü konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

"Bu kartlarla ilgili konuda en önemli nokta Mir Kart denilen olaydır. Bu Rusya ile bizim aramızda bir adımdı. Bu konu hakkında atacağımız adımların değerlendirmelerini ilgili arkadaşlarımızla yapıyoruz. Ona göre adımlarımızı inşallah yine atacağız. Alternatifimiz var tabii, o ayrı. Ama bütün dert, işte bu yaptırımların farklı versiyonları. Bunlar tabii gerçekten dostluğa falan yakışmıyor, ekonomik ilişkilerimizin düzenlenmesine yakışmıyor. Biz şimdi ister istemez ne yapacağız? Alternatifleri ne olabilir; bu alternatifler üzerinde ilgili bakan arkadaşlarım görüşmelerini yapıyorlar. Onlarla bir toplantı yapıp, burada da nihai kararımızı vereceğiz."