SADAT'ın psikolojik savaş danışmanı kadına yönelik şiddet komisyonunda: HDP'den tepki

SADAT'ın psikolojik savaş danışmanı kadına yönelik şiddet komisyonunda: HDP'den tepki
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Haziran 2021 10:17
A+ A-
Meclis Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Komisyonu’na SADAT’ın psikolojik savaş danışmanı Nevzat Tarhan çağrıldı. HDP’li komisyon üyesi duruma tepki gösterdi.

"Kadına Yönelik Şiddetin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu"na suikast ve gayri nizami harp eğitimi veren SADAT’ın psikolojik savaş danışmanlığını yapan Nevzat Tarhan çağrıldı. Tarhan, komisyonda, İstanbul Sözleşmesi ve kadına yönelik şiddet üzerine ‘sunum’ yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Suriye’de cihatçı El Nusra’ya silah gönderdikleri ortaya çıkan SADAT’ın psikolojik savaş danışmanlığını yapan Tarhan’ın komisyona çağrılarak kadına yönelik şiddet konusunda sunum yapmasına tepki gösterdi. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre komisyonda söz alan Güzel, "Kadına yönelik şiddeti önleme komisyonuna aynı zamanda SADAT’ın psikolojik savaş danışmanlığını yapan Nevzat Tarhan çağrılınca insan merak ediyor; bir psikolojik savaş uzmanının erkek şiddetini önlemede nasıl bir katkısı olabilir?" diye sordu.

NEVZAT TARHAN KİMDİR?

Npistanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gayri nizami harp ve "teknik ve stratejik eğitim" vermek amacıyla kurulduğu iddia edilen Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) emekli edilen askerlerin kurduğu SADAT’ın (Uluslararası Savunmak Danışmanlık İnşaat, Sanayi ve Ticaret AŞ) psikolojik harp danışmanlığını yapıyor.

NE OLMUŞTU?

Kendisini ‘Uluslararası Savunma ve Danışmanlık Şirketi’ olarak tanıtan, gayri nizami harp eğitimi veren SADAT’ın kurucusu ve bir zamanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanlığını yapan Adnan Tanrıverdi, "3. İslam Birliği Kongresi" adı altında düzenlenen bir etkinlikte "Mehdi gelecek. Ortamı buna göre hazırlamalıyız" çıkışıyla tepki çekmiş, bu sözleriyle ilgili ‘vatana ihanet ettiği’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştu. Devlet ve mafya ilişkilerine ilişkin itiraflarda bulunan suç örgütü lideri Sedat Peker, SADAT’ın Suriye’de cihatçı terör örgütü El Nusra’ya tırlarca silah gönderdiğini açıklamış, HDP’nin de bu açıklamanın üzerine SADAT’ın araştırılması ve faaliyetlerinin incelenmesi için Meclis’e verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedilmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar