Sağlıkta şiddete karşı yürüyen sağlıkçılara soruşturma

Sağlıkta şiddete karşı yürüyen sağlıkçılara soruşturma
İstanbul Tabip Odası, sağlıkta şiddete karşı düzenledikleri yürüyüşe katılanlara soruşturma açılmasına tepki gösterdi. Hekimler durumu “utanç verici” olarak nitelendirdi.

Artı Gerçek - İstanbul Tabip Odası, Konya Şehir Hastanesi'nde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın bir özel güvenlik görevlisi tarafından katledilmesine karşı 7 Temmuz’da İstanbul Çapa’da düzenlenen yürüyüş nedeniyle sağlıkçılar hakkında açılan soruşturmaya dair açıklama yaptı. Cağaloğlu'nda bulunan oda binasında yapılan açıklamaya çok sayıda sağlıkçı katıldı.

SAĞLIKÇILARA SORUŞTURMA

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ertuğrul Oruç, meslektaşları Karakaya'nın hasta tedavi etmek ve hayat kurtarmak için gittiği hastanede katledildiğini belirtti. Oruç, doktorların hastanelerde katledilmesinin “kader” olarak gösterilmesine tepki gösterdi. Oruç, "Bu cinayetleri engelleyemeyenler, tepkilerini gösteren hekimlere jet hızıyla soruşturmalar açmayı, savcılık üzerinden ifadeye çağırmayı marifet sanıyor" dedi.

Karakaya’nın katledilmesinin ardından sağlıkta şiddete tepki olarak hekimlerin Sağlık Müdürlüğü’ne doğru yürüyüşlerinin polis saldırısıyla engellendiğini hatırlatan Oruç, “7 Temmuz günü başka hekimler-sağlık çalışanları öldürülmesin talebiyle, ölen hekimin anısına saygı yürüyüşü yapan hekim ve sağlık çalışanlarına Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma açılır mı?” diye sordu.

‘UTANÇ VERİCİ’

“Mağdurları ya da mağdurlar ile dayanışma gösterenleri değil, hekimlerin katillerini ve yıllardır bu cinayetlere zemin hazırlayanları engelleyin” diyen Oruç, sağlık çalışanlarının katıldığı yürüyüşün suç kapsamına sokulmasını “utanç verici” olarak nitelendirdi. Oruç, “Yeni cinayetlerin yaşanmaması için sağlıkta şiddeti sessizce karşılamayacak, bu saldırıları kanıksamayacak, bu cinayetler bütünüyle sona erene kadar bütün demokratik kanallardan tepkimizi göstermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (MA)

Öne Çıkanlar