Sahte içki davasında 900 yıl hapis cezası istendi

Sahte içki davasında 900 yıl hapis cezası istendi
Yayınlanma:
A+ A-
Çorlu'da 12 kişinin sahte içkiden ölümüyle ilgili davada iddianame tamamlandı. İçkileri sattığı iddia edilen üç kişiye, ölen her bir kişi için 'Olası kastla öldürme' suçundan 25'er yıla kadar olmak üzere toplam 300'er yıl hapis istendi.

Artı Gerçek - Çorlu'da, 21 Haziran 2021 gününden itibaren, satın aldıkları sahte alkollü içkiden 32 kişi zehirlendi. 12 kişi öldü 20 kişi de hastanelerde tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Olayla ilgili polisin gözaltına aldığı,

Sahte içkileri Bulgaristan'dan getirip ilçedeki büfelere sattığı iddia edilen M. D. ile beş kişi tutuklandı. Tutuklular, daha sonra avukatlarının yaptığı itirazlar üzerine tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

ÖLEN HER KİŞİ İÇİN 20 İLA 25 YIL HAPİS İSTENDİ

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın olaya ilişkin hazırladığı iddianamede sahte içkileri sattığı belirlenen şüpheliler, M. D. ile K. U. ve C. G. hakkında, 'Olası kastla öldürme' suçundan ölen her kişi için 20 yıldan 25'er yıla kadar olmak üzere 300’er yıl hapis cezası istendi.

Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edilen iddianamede, yaralılar ve ölenlerin yakınlarının ifadelerine yer verildi. İfadelerde, zehirlenen kişilerin alkollü içecekleri büfe işleten K. U. ve C. G..'den aldıklarına dair beyanlar yer aldı. Ayrıca büfelerde yapılan aramalarda sahte alkol ele geçirildiği de iddianameye eklendi.

ŞÜPHELİLER BİRBİRLERİNİ SUÇLADI

Şüphelilerden K. U. ifadesinde alkollü satış belgesi bulunduğunu belirtti. Söz konusu sahte içkileri de plastik su şişelerine doldurulmuş halde diğer şüpheli C. G.'den satın aldığını söyledi.C. G'nin sattığı içkilerin yurt dışında bandrollü olarak üretildiğini ve Bulgaristan sınırından geçirilmek için plastik şişelere konulduğunu söylediğni de belirtti. Bu içkileri C. G'ye güvenerek birkaç aydan beri babasının kullanması için aldığını söyledi. m

Şüphelilerden C. G. de alkol ve tekel satışı belgesi bulunduğunu belirterek, iş yerinde yapılan aramalarda bulunan 0.5 litrelik plastik su şişeleri içindeki sahte rakıları M. D.'den 6-7 ay önce litresi 30-35 lira vererek satın aldığını anlattı. Ayrıca bu içkileri kendi tüketimi için aldığını ve satmadığını öne sürdü.

'BULGARİSTAN'DA DAHA UCUZ OLDUĞU İÇİN ORADAN GETİRDİM'

Sahte içkileri Bulgaristan'dan getirip piyasaya sürdüğü iddia edilen M. D. ise ifadesinde Bulgaristan yurttaşlığının da bulunduğunu belirterek, bu yüzden sık sık bu ülkeye gittiğini aramalarda bulunan içkileri de Bulgaristan'dan getirdiğini anlattı.

M. D., sahte içkiler ile içki yapımında kullanılan etil alkol ve aromaların kendisine ait olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Ailem kalabalık olduğu için kendimiz kullanmak üzere bu şekilde içkileri üretiyorum. Bu içkileri kendim ya da ailem hiç kimseye satmadı. Neredeyse her hafta Bulgaristan'a gidip geliyorum, Aramada bulunan alkolleri Bulgaristan'dan 1 ve 5 litrelik şişelerde içinde getirdim. Çünkü orada daha ucuz, kendimiz ve misafirlerimiz tüketiyor. Kalan alkolleri de su şişelerine koyup muhafaza ediyorum. Büfe sahibi Cengiz Girgin'i mahalleden tanıyorum ama samimi değilim. Cengiz ya da başka kişiye ya da büfeye içki satmadım. İçkiden zehirlenen kişileri de tanımıyorum"

BAZI NUMUNELER ÖLDÜRÜCÜ

İddianamede, şüphelilerin iş yeri ve ev aramalarında bulunan rakı, viski ya da votkaya benzetilen sahte içkiler ile yaralı ve ölenlerin evlerindeki sahte içki numunelerinin Çukurova Üniversitesi Alkollü İçkiler Analiz Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı'na gönderilip analizlerinin yapıldığı belirtildi. Analiz sonuçlarına göre, alkollerin içinde temizlik ve kozmetik, alkollere katılan alkol maddesi, çok yüksek miktarda metenol içerdiği ve öldürücü dozda bulundukları belirtildi.

Tutuksuz olan sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Öne Çıkanlar