Sahte icra şebekesine operasyon: 5 avukat tutuklandı

Sahte icra şebekesine operasyon: 5 avukat tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
"Kargonuzu almadınız hakkınızda icra takibi başlatacağız" yalanıyla dolandırıcılık yapan şebekeye yönelik dört ilde operasyon yapıldı. Aralarında beş avukatında da olduğu 17 kişi tutuklandı.

Artı Gerçek - Sahte icra şebekesine karşı İstanbul, Antalya, Denizli ve İzmir'de toplam 38 adrese polis baskını yapıldı. Gözaltına alınan 48 kişiden, aralarında beş avukatın da olduğu 17 kişi tutuklandı. 31 kişi hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

Habertürk'ten Mustafa Şekeroğlu’nun haberine göre, şüphelilerin, telefonla ulaştıkları kişileri, hukuk bürosundan aradıklarını söyleyerek "Kargonuzu teslim almadığınız için borcunuz var. Hakkınızda icra takibi başlatılacak" yalanıyla kandırdıkları tespit edildi. Şebeke üyelerinin daha sonra sözde 4-5 bin liralık borca karşılık, uzlaşarak "250 lira gönderin yeter" dediği ve bu yolla yüzlerce kişiden para topladığı iddia edildi.

ANLAŞTIKLARI AYAKKABICI ÜZERİNDEN KÖTÜ ÜRÜN GÖNDERMİŞLER

Dolandırıcılık Büro Amirliği tarafından yapılan çalışmalarda, çetenin çalışma yöntemi de ifşa edildi. Elde edilen bilgilere göre, yıllardır organize bir şekilde dolandırıcılık yapan şebeke, anlaştıkları bir ayakkabıcı yardımıyla sipariş verenlere bilerek kötü, imitasyon ayakkabılar gönderdi. Ardından müşterinin iade işlemi gerçekleştirmesini sağlayıp daha sonra tuzağa düşürmek için de, bu müşterilere iade işlemleri karşılığında borç çıkartarak para aldıkları iddialarına ulaşıldı.

59 MİLYON LİRALIK MAL VARLIĞI

Öte yandan polis, şebeke üyelerinin 7 lüks otomobil, 7 ev, 2 dükkan ve 41 banka hesabından oluşan toplam 59 milyon liralık mal varlığı inceleme altına aldı. Suç gelirleriyle elde edildiği değerlendirilen bu servetin kaynağının neresi olduğunun belirlenmesi için çalışmalar sürüyor.

Öne Çıkanlar