Sayıştay açıkladı: AKP’li Başakşehir ve Bağcılar belediyelerinde usulsüz tahsis yapıldı

Sayıştay açıkladı: AKP’li Başakşehir ve Bağcılar belediyelerinde usulsüz tahsis yapıldı
Sayıştay denetçilerinin hazırladığı rapora göre AKP’li Başakşehir Belediyesi, kamu mülklerini ihaleye çıkarmadan üçüncü kişilere tahsis etti. Rapora göre Bağcılar Belediyesi ise park olması gereken yerleri çeşitli otopark firmalarına tahsis etti.

Osman ÇAKLI


İSTANBUL – Sayıştay Başkanlığı, belediyeleri incelediği 2022 denetim raporlarını açıkladı. Sayıştay denetçilerinin hazırladığı raporda AKP’li Başakşehir ve Bağcılar belediyelerinde çeşitli usulsüz işlemler tespit edildi.

Raporda, AKP’li Başakşehir Belediyesi’nin Devlet İhale Kanunu kapsamında kiraya verdiği ve kira süresinin dolmasına rağmen yeni ihale yapmadan, usule aykırı şekilde üçüncü kişilere devir yaptığı belirtildi. Bağcılar’da ise park olması gereken 28 taşınmazın özel şirketlere otopark olarak kullandırıldığı tespit edildi.

AKP’Lİ BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ 19 TAŞINMAZI İHALE YAPMADAN ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE KİRAYA VERDİ

Sayıştay denetçilerinin incelediği başka bir AKP’li belediye olan Başakşehir Belediyesi’nde de belediye sınırları içerisinde faaliyet gösteren bazı iş yerlerinin, işyeri açma ve çalışma ruhsatı almadan faaliyette bulunduğu ve bu nedenle idarede gelir kaybı yaratıldığı tespit edildi.

Ayrıca idarenin, en düşük yıllık kiranın 12 bin, en yükseğinin 153 bin TL olduğu 19 taşınmazda 10 yıllık kira sürelerinin dolmasına rağmen başka kişilere kiraya verildiği raporlandı.

BAĞCILAR’DA PARK OLMASI GEREKEN YERLER ÖZEL ŞİRKETLERİN OTOPARKI OLDU

Bunun yanı sıra Bağcılar Belediyesi’nde yapılan incelemede, park ve çocuk bahçesi olması gereken 28 taşınmaz alanın, mevzuat hükümlerine aykırı şekilde çeşitli firmalara verilip otopark yapıldığı tespit edildi.

Öne Çıkanlar