Schengen vizesinde kriz büyüyor: Her iki kişiden biri ret cevabı alıyor

Schengen vizesinde kriz büyüyor: Her iki kişiden biri ret cevabı alıyor
Yayınlanma:
A+ A-
AB ülkelerinin randevu vermemesinin yarattığı vize krizine ilişkin konuşan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, "2023’te ret oranları neredeyse ikiye katlandı. Oran yüzde 50’lere yaklaşmış vaziyette" dedi.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği (AB) ülkelerine girişte Türk vatandaşlarının almak zorunda olduğu Schengen vizesinde kriz devam ediyor. Ülkelerin vize randevu sistemlerinde randevu bulunmuyor. Birçok kişi planlarını iptal etmek zorunda kalıyor.

Yaz öncesi de vize randevularında yoğunluk artıyor. Son günlerde başta Almanya olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinden Schengen vizesi için başvuran kişiler, randevu almak için uzun süre beklemek durumunda kalıyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, vize krizine ilişkin şunları dedi:

“2023’te ret oranları neredeyse ikiye katlandı. 2023’te bizim piyasadan gelen tepkilere bakıldığında bu oran yüzde 50’lere yaklaşmış vaziyette. Tamamen siyasi ve sistemli bir şekilde Türk vatandaşlarının vize haklarının kısıtlandığını gösteriyor.”

ERDOĞAN 'ÇÖZECEĞİZ' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son açıklamasında yaşanan vize sorununu çözeceklerini şu sözlerle ifade etmişti:

"Son dönemde siyasi şantaj olarak kullanılan vize sorununu en kısa sürede hal yoluna koyacağız.

Sizlerin her alanda önünüzü açmak, engelleri ortadan kaldırmak için canla başla çalışmayı sürdüreceğiz. Tüm iş dünyamıza seslenmek istiyorum. Dünyadaki konjonktür belki de bize fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları sahte gündemlerle heba edemeyiz. Altın değerinde bir 5 sene daha kazandığımıza inanıyorum.

Hedefimiz Avrupa'dan Karadeniz'e, Kafkasya ve Orta Doğu'dan Kuzey Afrika'ya kadar çevremizde bir güvenlik ve barış kuşağı tesis etmektir." (DHA)

Öne Çıkanlar