Kayyımların bıraktığı bilanço: Borç milyar liraları aşıyor

Kayyımların bıraktığı bilanço: Borç milyar liraları aşıyor
31 Mart yerel seçimlerinin ardından kayyımlardan DEM Parti’ye geçen belediyelerde yeni yönetimler borç tablolarını açıklamaya başladı. Kayyımların ardında bıraktığı borç milyar liraları aşıyor.

Artı Gerçek - 31 Mart yerel seçimlerinde kayyım atanan birçok belediyeyi yeniden kazanan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), kayyımların belediyelere bıraktığı tahribatı açıklamaya devam ediyor. Mardin ve Siirt belediyelerinde kayyımlardan kalan borç milyarları aşarken, ilçe ve belde belediyelerinde de borçlar faizleriyle birlikte gün geçtikçe artıyor. DEM Partili belediyeler yönetimi devraldıkları günden beri 'kemer sıkma' politikaları ile bütçe yapmaya çalışıyor.

Şimdiye kadar kayyımlardan devralınan DEM Partili belediyelerin açıkladığı borçlar şöyle:

Mardin Büyükşehir Belediyesi

DEM Parti’nin kazandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin kayyımlarından geriye 3 milyar 502 milyon TL borç kaldığı ortaya çıktı. Belediyenin en fazla borçlandığı birim ise usulsüz ihalelerle gündeme gelen MARSU oldu.

Siirt Belediyesi

DEM Parti'nin 31 Mart yerel seçimde kazandığı Siirt Belediyesi, kayyımın bıraktığı borçu kentteki bilboardlara astığı afişlerle duyurdu. Afişlerde, belediyenin toplam borcunun 456 milyon 853 bin 781,39 TL olduğu belirtildi.

Akdeniz Belediyesi

DBP'li Yüksel Mutlu ve Fazıl Türk'ün belediye başkanlığı döneminde 2016'da kayyım atanan, 2019 Yerel Seçimlerinde de AKP'nin kazandığı Akdeniz Belediyesi'nin borcu 800 milyon TL’yi aştı. Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Hoşyar Sarıyıldız ve Nuriye Arslan, "Çok ciddi bir borç batağı bırakıldı, kemer sıkma politikası bizleri bekliyor" dedi.

Tatvan Belediyesi

Bitlis'in Tatvan ilçesinde DEM Parti'nin eş başkan adayları Mümin Erol ve Belkiza Beştaş Epözdemir, AKP’li rakipleri Fettah Aksoy'u geride bırakarak seçimleri kazandı. Eski AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani döneminden ise 1 milyar 211 milyon 887 bin 35 liralık borç yeni yönetime kaldı.

Kızıltepe Belediyesi

Mardin'de, 2016 ve 2019’da iki defa kayyım atanan Kızıltepe Belediyesi'ni DEM Parti adayları 31 Mart 2024 seçimlerinde yüzde 70 destekle kazandı. Göreve başlar başlamaz kayyım döneminin faaliyetlerini incelemeye başlayan DEM Parti yönetimince yapılan tespitlere göre; kayyım döneminde belediye 106 milyon 483 bin 852 TL borcun altına sokuldu. DEM Parti'nin seçimi kazanmasının ardından İŞKUR personelleri ve kiralık araçların da gittiği ortaya çıktı.

Bağlar Belediyesi

Bağlar Belediyesi kayyımı Hüseyin Beyoğlu seçim öncesi oğlunu işe almış, baldızını başkan yardımcısı yapmıştı. 31 Mart seçimlerinde yüzde 71 gibi yüksek bir oyla DEM Parti'den seçilen Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Siraç Çelik, beş yıldır kayyım denetimindeki belediyenin kasasının boşaltıldığını ve sadece geçen aya ait 51 milyon TL SSK borcu olduğunu söyledi.

Suruç Belediyesi

31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti Belediye Eşbaşkan adayları Ayten Kaya ve Müslüm Baran, yüzde 57.21 oy oranı ile Suruç ilçesinde belediyeyi kazandı. 103 bin nüfuslu Suruç'ta belediyenin yaklaşık 177 milyon lira borçlu olduğu ortaya çıktı. Eşbaşkan Baran, 85 milyon liralık faturaların bu yıl içinde kesildiğini ve çoğunun hayali faturalardan oluştuğunu söyledi.

Cizre Belediyesi

DEM Parti 31 Mart yerel seçimlerinde Şırnak'ın Cizre Belediyesi'ni kazandı. DEM Parti'nin belediyeyi kazanmasının ardından kayyımın bıraktığı tahribat gün yüzüne çıktı. Kayyım olan İlçe Kaymakamı Nazlı Demir, belediyeyi 772 milyon 414 bin 347 TL borca soktu. Demir, DEM Partili eşbaşkanlar mazbatalarını almadan bir saat önce de İller Bankası’ndan belediyeye gelen paranın 30 milyon 41 bin TL’sini harcadı.

Digor Belediyesi

31 Mart’ta yapılan seçimlerde belediyeyi DEM Parti Eşbaşkanlar Ülker Özati ve Adem Oyman kazandı. AKP’den DEM Parti’ye geçen Kars Digor Belediyesi’nin 15 milyon TL borcu olduğu ortaya çıktı.

İdil Belediyesi

Şırnak’ın İdil ilçe belediyesini DEM Parti, yüzde 71,27 oyla kayyımdan geri aldı. İki dönemdir kayyım tarafından yönetilen İdil Belediyesinde son 5 yıl içinde 3 kez kayyım değişikliği yaşandı. Yıllardır kayyımlar tarafından yönetilen ilçe halkının yaşadığı birçok sorunun başında ise akmayan sular geldi. Kayyımın yönetiminin içme suyu ve kanalizasyon şebekesinin yenilenmesi için İller Bankası’ndan 45 milyon TL borç aldığı ortaya çıktı. Fakat alınan para bu iş için kullanılmadı. İller Bankası’ndan alınan borcun 25 milyon 604 bin 358 TL’lik kısmı geri ödenmedi. Belediyenin mevcut borcu ise 41 milyon 258 bin TL.

Sırtköy Belde Belediyesi

Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı 2 bin 150 nüfuslu Sırtköy Beldesi sakinleri, yerel seçimlerde oylarını yüzde 53’lük bir oranla DEM Parti eşbaşkan adayları Halime İlçin ve Fahrettin Akman’dan yana kullanarak 3 yıllık kayyım ve 5 yıllık AKP yönetimine son verdi. Belediyenin elektrik faturalarının da 4 aydır ödenmediği ve borcunun faiziyle birlikte 600 bin TL’ye yükseldiği ortaya çıktı. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar