Sigorta şirketi kanser hastası çocuğun poliçesini down sendromunu gerekçe gösterip iptal etti

Sigorta şirketi kanser hastası çocuğun poliçesini down sendromunu gerekçe gösterip iptal etti
Yayınlanma:
A+ A-
Adana'da kanser tedavisi gören üç yaşındaki çocuğun sigorta poliçesi, tedavinin ortasında şirket tarafından iptal edildi. Gerekçe olarak çocuğa Down sendromu tanısı gösterildi.

Merve ÇAKMAKCI


İSTANBUL - Adana'da yaşayan İçli ailesi 3 yaşındaki çocukları Lorin için özel sigorta şirketi aracılığıyla iki yıllık sağlık sigortası yaptırdı. Kısa bir süre sonra Lorin'e kanser tanısı kondu. İlk başta tedavi masrafları sigorta şirketi tarafından karşılansa da şirket bir süredir ödemelerini almasına rağmen çocuğun tedavi sürecinin ortasına gelindiğinde anlaşmanın tek taraflı iptal edileceğini bildirdi.

Aile bu durum karşısında çözüm için yeniden yeniden iletişime geçti. Kendilerine iptal gerekçesi olarak çocuklarının Down sendromlu olduğunu gösterildi. Bir süre sonra da şirket poliçeyi iptal etti.

'İLK KAYITTA ŞİRKETTE ÇOCUĞUN BİLGİLERİ VARDI'

Down sendromunun bir hastalık olmadığını, doğuştan gelen bir tanı olduğunu ifade eden baba Asım İçli, sigortanın iptal edilmesine "bu uygulama ne insani ne de hukukidir” diyerek tepki gösterdi. İçli ayrıca çocuklarının down sendromlu olmasının sonradan anlaşılan bir şey olmadığını, ilk kayıt edilirken dahi şirkette bu bilgilerin yer aldığını da belirtti.

ŞİRKETTEN YANIT: POLİÇENİN İÇERİĞİNE BAKILMASI GEREKİYOR

İddialarla ilgili ulaştığımız şirket yetkilileri, detaylı bilgilerin sadece aileye verilebileceğini ve poliçeyi görmeleri gerektiği cevabını verdi. Down sendromunun bir hastalık değil, bir tanı olduğunu yönündeki bilgi için ise ‘Poliçenin içeriğine bakılması gerektiği’ yanıtını verdi.

Firma ayrıca, ödenen sağlık sigortasının yarısında müşterilerine herhangi bir hastalık teşhisi konulduğunda “yönetmeliklerinde poliçeyi tek taraflı iptal etme haklarına sahip olduklarını” belirtti.

Öne Çıkanlar