Silahlı yağma davasına görevdeki savcının adı karıştı

Silahlı yağma davasına görevdeki savcının adı karıştı
Mersin’de, 150 milyon liralık yağma davasına, bir savcının adı karıştı. Silah dayatılarak evrak imzalatılan emlakçının şikâyeti ile üç kişi hakkında 39’ar yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. HSK’nın inceleme başlattığı savcı "olayla ilgilim yok" dedi.

Dinçer GÖKÇE


İSTANBUL- Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve ilk duruşması önümüzdeki günlerde yapılacak dava dosyasına göre iddia edilen olay 30 Eylül’ü 1 Ekim’e bağlayan gece yarısı yaşandı. Müteahhit Ç. D. E., birkaç yıl önce temelini attığı 40 daireli binayı tamamlayamadı. Mülk sahipleri ile de davalık olan E., yüzde 70'i tamamlanan binanın devri için arayışa girdi.

20 MİLYONA DEVRETMEK İSTEDİ

Ç. D. E. 20 milyonluk hakedişinin ödenmesi halinde hissesini devredebileceği bilgisini, kentte emlakçılık yapan Hikmet Aydın (46) ile paylaştı. Aydın, anılan proje için arayışa girdi; bazı müteahhitlerle görüştü. Bu süreçte, projeden haberdar olan Mehmet Ayaka emlakçı Aydın ile temasa geçti. Aydın, bu kişiye, projenin mevcut durumu ve devir şartlarını aktardı.

‘BU İŞİ BU AKŞAM BİTİRECEĞİM’

Aydın ile Ayaka arasındaki görüşmeler sürerken, ikili 30 Eylül akşamı bir araya geldi. Ayaka’nın çağrısı ile Aydın, bu kişinin Mersin Erdemli’deki evine gitti. Aydın, saat 22.00 sıraları eve vardığında Ayaka’nın kuzeni Hamit Derin ile arkadaşı Ali Can Selen’in de evde olduğunu gördü. Ayaka ile Aydın, projeye ilişkin görüş alışverişinde bulunurken, Derin ve Selen konuşmaları dinlemekle yetindi. İkili arasındaki görüşme iki saate yakın sürerken, Aydın’ın ifadesine göre, Ayaka, Mersin Adliyesi’nde görevli Savcı Bünyamin S.’yi telefonla aradı. Aydın, emniyet ve savcılık ifadesinde bu aşamadan sonra yaşananları şöyle anlattı:

“Biz konuştuğumuz esnada, telefonda benim de tanıdığım Bünyamin S. isimli savcı ile görüştü. Savcıya ‘Ben bu işi bu akşam bitireceğim. Hazırlan seni alacağım. Ç.’nin (Müteahhit Ç. D. E.) yanına gideceğiz’ dedi. Daha sonrasında bana ‘Sen eve geç. Ben, Bünyamin S. savcı ile Ç.’nin yanına gideceğim. Sonra seni arayıp durumu anlatırım’ dedi.”

AYAKA İLE SAVCI AYNI ARAÇTA

Aydın evine dönerken Ayaka ve beraberindeki bir kişi ise Savcı S. ve Müteahhit Ç. D. E.’nin yanına gitti. Mersin Organize Suçlarla Mücadele polisinin hazırladığı fezlekeye giren Plaka Tanıma Sistemi’ne (PTS) göre, Savcı S. ve Ayaka ile müteahhit E. aynı araçla Ayaka’nın evine döndü. PTS kaydına göre, aracı Ayaka kullanırken Savcı S. hemen yanında oturdu; arka koltukta ise Müteahhit E. oturdu. Üçlünün Ayaka’nın evindeki görüşmesi bir buçuk saate yakın sürdü. Bu esnada evinde bulunan Aydın’ın telefonu bir kez daha çaldı.

ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETTİ

Telefonun ucundaki Ayaka, Aydın’a, “Ç.’nin hisselerini aldım. Ç. ile Savcı evden yeni çıktılar. Sen buraya gel” dedi. Aydın bir kez daha Ayaka’nın evine gitti. Aydın, ikinci kez girdiği evde yaşadıklarını ise ifadesinde şöyle anlattı:

“Eve girdikten sonra Mehmet Ayaka kapıyı kilitledi. Alkol alıp esrar kullanıyordu. Bana hitaben, ‘Ben size güzellikle geldim. Siz beni hafife aldınız. Bana, savcıyı ve Ç.’yi eve çağırdığını ama anlaşamadıklarını; Ç.’nin 20 milyon istediğini, kendisinin ise 10 milyon teklif ettiğini söyledi. Artık kimseye para vermeyeceğini bu projeyi parasız alacağını söyleyerek beni tehdit etmeye başladı. Ben ne kadar alttan almaya çalıştıysam da dinlemedi ve bana vurmaya başladı. Bana ‘Bu projede 15’inci kattaki dairen artık benim. Aldığın komisyonu da bana vereceksin. Yoksa seni bu akşam öldüreceğim’ diyerek beni dövmeye devam etti."

‘DARP ESNASINDA SAVCI İLE KONUŞTU’

Bir ara, evden kaçmaya çalıştığını söyleyen Aydın ifadesinin devamında şunları söyledi:

"Yanımda kalkarak odasına gittiği esnada ben kaçmaya çalıştım. Diğer iki şahıs beni kapıda yakaladı. O esnada Mehmet Ayaka elinde silahla yanıma geldi. Göğsüme ve başıma silahla vurmaya başladı. ‘Bu akşam kurtuluşun yok seni öldüreceğim’ dedi. Beni oturttu… Bir kâğıt çıkartarak, dairemi bir buçuk milyona kendisine sattığıma dair evrak imzalattı. Ben evrağı imzalamak zorunda kaldım. Bu esnada telefonu çaldı. Karşıdaki şahsa ‘Tamam onu öldürmeyeceğim. Ama bu geceyi de burnundan getireceğim’ dedi. Mehmet, beni, yanındaki kişilerle dövmeye devam ederken hoparlör açık bir şekilde konuşmaya devam ediyordu. Karşıdaki kişi Mehmet’e, ‘Öldürme. Darp izi bırakma. Polise giderse sıkıntı olmasın’ şeklinde talimatlar veriyordu. Ben bu şahsın Bünyamin S. Savcı olduğunu düşünüyorum”

Aydın, ifadesinde ayrıca, Ayaka’nın eline aldığı bıçakla, cinsel organını kesme tehdidinde bulunduğunu elbiselerini zorla çıkarttırarak tacizde bulunduğunu söyledi.

EVİNE GİTTİKTEN SONRA ŞİKAYETÇİ OLDU

Emniyet fezlekesine göre, Ayaka’nın evinde yaşandığı iddia edilen olaylar gece 03.10’a kadar sürdü. Kayıtlara göre, Ayaka ve yeğeni Derin, Aydın’ın aracı ile Savcı S.’nin yaşadığı siteye kadar gitti. Burada Ayaka ve Derin araçtan inerek savcı S.’nin yaşadığı sitenin yanında bulunan park halindeki araçlarını alarak Şanlıurfa’ya doğru yola çıktı. Aydın’a da sabaha doğru 04.00 gibi evine gitti. Eşi T. Aydın’a başında geçenleri anlatan Aydın polise giderek şikâyetçi oldu.

KAYITLAR AYDIN'IN AYDIN'IN İFADELERİ İLE UYUMLU ÇIKTI

Savcılık talimatı ile harekete geçen polis, 100 saatlik kamera kayıtlarını ve olay gecesi kullanılan araçlara ilişkin kayıtlar tek tek toplandı. Kayıtlar, Aydın’ın verdiği ifadelerle birebir uyumlu çıktı. Savcılık talimatı ile Ayaka ve beraberindeki iki kişi gözaltına alındı.

İKİ KİŞİ TUTUKLANDI

Şüphelilerden Ayaka, olay gecesi Aydın ile aralarında arbede yaşandığını ancak kendisine zorla evrak imzalatmadığını söyledi. Derin ve Selen ise, ikili arasında zaman zaman yaşanan kavgaya karışmadıklarını, tüm gece odalarında bulunduklarını söyledi. 4 Ekim günü, şüphelilerden Ayaka ve Selen tutuklandı, Derin ise adli kontrol şartı ile serbest kaldı. Üç şüpheliye yönelik soruşturma tamamlandı ve “Silahla Nitelikli yağma”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “hakaret” suçlaması ile haklarında 14 yıl 3’er aydan 39’ar yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı.

Savcılık, aynı adliyede görevli Savcı Bünyamin S.’ye ilişkin dosya için ise ayırma kararı verdi. Hakimler Savcılar Kurulu, Savcı S. hakkında inceleme başlatırken, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ise soruşturma başlattı.


SAVCI İDDİALARI YALANLADI

Emlakçı Hikmet Aydın’ın, hakkında şikâyetçi olduğu Savcı Bünyamin S. iddiaları yalanladı, “Olayla hiçbir ilgim yok. İddialar soyut nitelikte” diyerek Aydın ve eşi ile birlikte üç kişiden şikâyetçi oldu. Olayın olduğu gece, Mehmet Ayaka ve Müteahhit Ç. D. E. ile bir saat 20 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdiğini kabul eden Savcı B., şikâyetçi olarak verdiği ifadede şunları söyledi:

“Yaşandığı iddia edilen olayların olduğu esnada ben lojmanımda uyuyordum. Daireme gece saat 02.13’te girdiğim de kayıtlarla da sabit” dedi. Savcı B., Müteahhit E. ile arkadaş olduklarını, Mehmet Ayaka ile de Adana Karaisalı’da bulunan bir badem bahçesinde ortak olduğunu söyledi. Savcı S. söz konusu ortaklıktan geçen ağustos başında ayrıldığını kaydetti. Savcı S., taraflar arasında ticari anlaşmazlık bulunduğunu belirterek “Bana iftira atarak amaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar”

Öne Çıkanlar