Şişli'de zam protestosu: 'Geççek' diyerek faturaları yaktılar

Şişli'de zam protestosu: 'Geççek' diyerek faturaları yaktılar
Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Şubat 2022 01:10
A+ A-
Hayat pahalılığını proteston eden Zamlara Karşı Şişli İnisiyatifi elektrik ve doğalgaz faturalarını yaptı. Protestocular, Tarkan'ın 'Geççek' şarkısını söyledi.

Zamlara Karşı Şişli İnisiyatifi, "Zamlar geri alınsın" talebiyle, İstanbul'un Şişli ilçesindeki Cevahir AVM önünde yaptığı protesto eyleminde Tarkan'ın gündem olan 'Geççek' şarkısını söyleyerek fatura yaktı.

Gazete Duvar'de yer alan habere göre, onlarca kişi ellerindeki dövizlerle hayat pahalılığını ve zamları protesto etti.

"Zamlar geri çekilsin, sebep olanlardan hesap sormak istiyoruz", "Ampulü söndür", "Faturaları ödemiyoruz", "Zamlar geri alınsın" yazılı dövizler ile tencere ve tavalarla protesto yapan inisiyatifin açıklamasında, "Yağmur gibi gelen zamlar, hızla artan hayat pahalılığı, sabit gelirlinin en büyük düşmanı olan yüksek enflasyon, hayatımızı çekilmez hale getirdi" denildi.

Açıklamada elektrik başta olmak üzere akaryakıt, doğal gaz, ulaşım, temel gıda ve tüketim maddelerine yapılan zamlar yoksulluğu derinleştirdiği belirtildi. Protestocular elektrik ve doğalgaz faturalarını, Türkan'ın 'Geççek' şarkısı eşliğinde yaktı.

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, zamlara katlanmak zorunda olmadıklarını söylemek için bir araya geldiklerini belirtti.

Eğitim-Sen 3 Nolu Şube Başkanı Ayfer Koçak da "Kendi yarattıkları ekonomik krizin faturasını halka yıkmaya çalışıyorlar. Bizim cebimizden aldıklarıyla 5'li çeteyi ve yandaşlarını besleyip zenginleştirirken halkı sefalete sürüklüyorlar. Açlık sınırının 6 bin lirayı, yoksulluk sınırının 14 bin lirayı bulduğu ülkemizde halkın yarısı açlık sınırının altında gelirle yaşamaya çalışıyor. Milyonlarca emeklinin aylık 2 bin lira civarındaki maaşlarıyla hayatta kalmaları isteniyor. Milyonlarca emekçinin 4 bin 253 liralık asgari ücret seviyesinde gelirleriyle geçinmeleri isteniyor" dedi.

Öne Çıkanlar