Sivas'ta KKKA şüphesiyle ölüm

Sivas'ta KKKA şüphesiyle ölüm
Yayınlanma:
A+ A-
KKKA hastalığı şüphesiyle anestezi yoğun bakımda tedavi gören yurttaş müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Sivas'ta, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle tedavi gören kadın hayatını kaybetti.

Divriği ilçesinde ikamet eden 4 çocuk annesi Hatun Pekdemir, ailesiyle gittiği piknikten döndükten bir süre sonra rahatsızlanınca yakınları tarafından Divriği Devlet Hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan müdahalenin ardından Pekdemir, 23 Ağustos'ta Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

TRT Haber'in aktardığına göre KKKA hastalığı şüphesiyle anestezi yoğun bakımda tedavi gören Pekdemir, müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

KKKA NEDİR?

Kırım-Kongo kanamalı ateşi keneler yoluyla bulaşan, enfeksiyona yol açan bir viral hastalıktır. Evcil ve vahşi hayvanların yanı sıra insanlara da bulaşabilir. Özellikle Doğu ve Batı Afrika'da yaygın olan patojenik virüs Bunyaviridae ailesinin Nairovirüs grubuna bağlı bir RNA virüsüdür.

Enfekte olmuş memelilerde klinik hastalık nadir de olsa, insanlarda çoğunlukla ağır geçer. Endemik bölgelerde virüs keneler yoluyla bulaştığı için özellikle tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişiler yüksek risk grubundadır.

Sendroma ilk kez 1944 yılında Batı Kırım'da rastlanmıştır. Afrika dışında Türkiye dahil birçok Asya ve Doğu Avrupa ülkesinde rastlanmıştır. Sendrom Türkiye'de ilk kez 2002 yılında ortaya çıkan epidemi sırasında tanımlanmıştır.


Foto: Arşiv

İlgili Haberler