Siyasi hutbeye tepki gösteren cemaat gözaltına alındı

Siyasi hutbeye tepki gösteren cemaat gözaltına alındı
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2019 23:27
A+ A-
Bugün Diyarbakır'da cuma namazına gidenler Afrin hutbesiyle karşılaştı.

ARTI GERÇEK- Türkiye’nin ÖSO ile birlikte başlattığı Afrin Harekatı 7’nci günde devam ederken, camilerde okunan hutbe krize neden oldu. Diyarbakır İl Müftülüğü'nün belirlediği hutbelerde devam eden Afrin Harekatı isim verilmeden övüldü, askerin zafer kazanması için cemaatten dua istendi.

Camilerde okutulan bu hutbeye cemaat tepki gösterdi. Diyarbakır Kayapınar ilçesinde bulunan Feqıyê Teyran Camii'nde okutulan hutbeye tepki gösterenler imamla tartışarak camiden çıktı. Olayın polise bildirilmesinin ardından imama tepki gösterdikleri gerekçesi ile 4 kişi gözaltına alındı.

Hutbe krizinin yaşandığı bir başka yer Suriçi. Aynı içerikte hutbenin okutulduğu Diyarbakır Sur içindeki Behram Paşa Camii'nin cemaati de imamla tartıştı. İmamın siyasi vaaz verdiğini ifade eden cemaatin büyük bir bölümü camiyi terk etti.

Siyasi hutbeye sosyal medyadan da tepki vardı. HDP Milletvekili Ziya Pir, siyasi vaazdan dolayı yüzlerce kişinin camileri terkettiğini yazdı.
 

Hutbeye tepki gösterenlerden biri de HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Cens oldu. Cens, Twitter hesabından "Camiye, Cuma'ya gittiğimizi zannederken kendimizi ‘ulusa sesleniş’ konuşmasını dinlerken bulduk. Bi' ismiyle "kızıl elma" denmediği kaldı" sözleri ile tepkisini dile getirdi.