Siyasiler ve kadın örgütleri, ölü bulunan Rojvelat Kızmaz'ın hesabını sordu: Devletin ihmalkârlığı ölüme götürdü

Siyasiler ve kadın örgütleri, ölü bulunan Rojvelat Kızmaz'ın hesabını sordu: Devletin ihmalkârlığı ölüme götürdü
Siyasetçiler ve kadın örgütleri, ölü bulunan Rojvelat Kızmaz'ın kaybolduğu ilk günlerde emniyet güçleri tarafından herhangi bir çalışma yapılmamasına tepki gösterdi: "Etkin arama gerçekleşmesi için mücadele edildi. Bir kadın daha ölüme terk edildi!"

Artı Gerçek - Kadın örgütleri ve siyasetçiler, 9 Şubat Cuma gününden bu yana haber alınamayıp Hasankeyf Barajı'nda bugün ölü bulunan Rojvelat Kızmaz'ı arama çalışmalarındaki yetersizliğe tepki gösterdi. Gazeteci Mehmet Kızmaz'ın kardeşi olan Rojvelat Kızmaz'ın arandığı ilk üç günde emniyet güçlerinin etkin mücadele yürütmediği eleştirileri yapıldı.

HATİMOĞLULLARI: GÜLİSTAN DOKU’NUN YAKIN ARKADAŞIYDI…

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğlulları, "Rojvelat Kızmaz, Gülistan Doku’nun yakın arkadaşıydı… Günlerdir güvenlik güçleri tarafından etkin arama gerçekleşmesi için mücadele edildi. Sorumlular ailenin çığlıklarını duymadı. Geç kalındı! Bir kadın daha ölüme terk edildi! Biz kadınlar; “Gülistan Doku nerede? Rojvelat Kızmaz’a ne oldu?” demeye devam edeceğiz!" dedi.

DEM PARTİ Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Adalet ve İçişleri Bakanlığı'nı etiketleyerek "Gülistan Doku’nun yakın arkadaşıydı #RojvelatKızmaz. 3 gündür kayıptı, ailesi günlerdir yetkilileri göreve çağırıyordu. Geç kalındı, Rojvelat'ın cansız bedeni bulundu maalesef" ifadelerine yer verdi.

'ROJVELAT KIZMAZ'I DEVLETİN İHMALKARLIĞI ÖLÜME GÖTÜRDÜ'

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Batman Milletvekili Keskin Bayındır, emniyet güçlerinin, kayıp olarak arandığı 9 Şubat Cuma gününden bu yana kayıp olan ve ilk üç günde etkin bir çalışma yürütmediğini söylereke şu ifadelere yer verdi:

"Hasankeyf Barajı 12 bin yıllık tarihsel bir hafızayı sular altında bıraktığı gibi canlarımızı da alıyor. 9 Şubat tarihinden bu yana kayıp olan Rojvelat Kızmaz maalesef Hasankeyf Barajı'nda ölü bulundu. Rojvelat Kızmaz'ı devletin ihmalkarlığı ölüme götürdü. Kızmaz ailesi tarafından yapılan başvurulara rağmen, başta Batman valiliği olmak üzere emniyet ve jandarma gibi ilgili adresler ilk günden beri arama kurtarma çalışmalarını gerekli düzeyde yürütmedi.

Aile günlerdir arama kurtarma faaliyetlerini kendi imkanlarıyla yürütüyordu. Ancak, maalesef bu çabalar Rojvelat Kızmaz'ı hayatta tutmaya yetmedi. Sorumluların hesap vermesi gerektiğini vurgulayarak, acılı aileye sabırlar Rojvelat Kızmaz'da Allah'tan rahmet diliyorum."

'ERKEN DAVRANILSA ROJVELAT HAYATTA OLABİLİR MİYDİ? ROJVELAT NASIL ÖLDÜ?'

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, sosyal medya üzerinden yapılan yaplaşımda, "Rojvelat’ı bulmak için harekete geçmeyen yetkililer cevap versin; erken davranılsa Rojvelat hayatta olabilir miydi? Rojvelat nasıl öldü? Şüpheli ölümünü açığa çıkaracağız" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

'AİLESİ SON GÖRÜLDÜĞÜ YERLERİ NASIL DEVLETTEN DAHA ÖNCE TESPİT EDEBİLDİ?'

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nı etiketleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Önce Gülistan, şimdi yakın arkadaşı #RojvelatKızmaz... İkisi için de güvenlik güçlerinin harekete geçmesi için adeta bir savaş verildi. Rojvelat'ın abisi günlerdir defalarca her koldan yetkilileri göreve çağırdı. Geç kalındı, Rojvelat'ın cansız bedeni bulundu maalesef. 'Şüpheli kadın ölümleri' terimi bu iktidarla geldi ülkeye. Rojvelat'a ne oldu? Ailesi son görüldüğü yerleri nasıl devletten daha önce tespit edebildi? Neden zamanında harekete geçilmedi? Kamuoyu aydınlatılacak mı, sorumlulara yaptırım uygulanacak mı?"

GÜLİSTAN DOKU İÇİN ADALET: ETKİN SORUŞTURMA İSTİYORUZ

5 Ocak 2020'de kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku'ya yönelik paylaşımda bulunan Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonları şu paylaşımı yaptı:

"9 Şubat'ta kaybolan #RojvelatKızmaz'ın cansız bedeni Hasankeyf'te bulundu! Gülistan Doku'nun yakın arkadaşı olduğunu bildiğimiz Rojvelat Kızmaz'a ne oldu? Gülistan’ın kaybedilmesiyle Rojvelat’ın şüpheli ölümü arasında bir bağlantı var mı ? Etkin soruşturma istiyoruz."

AĞABEY KIZMAZ: ÜÇ GÜN BOYUNCA KENDİMİZ ARADIK

Batman'ın Petrol Mahallesi'nde 9 Şubat’tan bu yana kaybolan Rojvelat Kızmaz’ın cesedine ulaşıldı. Dün elbiselerinin bulunduğu Hasankeyf Barajı'nda yapılan aramanın ardından Kızmaz’ın cenazesine ulaşıldı.

Ailenin uğraşları sonucu Rojvelat Kızmaz'ın eşyaları Hasankeyf baraj gölünde dün akşam saatlerinde bulunmuştu.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan ağabeyi gazeteci Mehmet Kızmaz, "Kardeşimin kaybolduğu 9 Şubat günü karakola, il emniyete bildirmemize rağmen bugüne kadar emniyetten tek bir arama dahi aileme gelmiş değil. Batman'ın her sokağını karış karış 3 gün boyunca kendimiz aradık. Kardeşimin Hasankeyf'e gitmiş olabileceğini, kaybolduğu gün emniyete bildirmemize rağmen, kardeşimin Hasankeyf'e gittiğini bugün kendimiz tespit ettik.

'ELBİSESİNİ SU KENARINDA BİZ KENDİMİZ BULDUK'

Hasankeyf ilçe emniyet jandarmaya da bildirmesi gerekirken bugün onlara da kendimiz bildirdik. Ardından Hasankeyf'i, Dicle kenarını kendimiz aradık. Kardeşimin elbisesini su kenarında biz kendimiz bulduk. Arama teknesinin suda arama başlatılması yönünde talebimize de 'kaptan ilçe dışında' denildi. Şimdi kardeşimin kıyafetlerini bulduktan sonra arama teknesi nasıl da bir anda çalıştırıldı” demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar