Süngerli odada işkence görüntüleri: Gardiyanlar mahkumu falakaya yatırdı

Süngerli odada işkence görüntüleri: Gardiyanlar mahkumu falakaya yatırdı
Adana 1 No'lu T Tipi Cezaevi'nde tutuklu Caner Şahin'e gardiyanlar işkence yaptı. İşkence görüntüleri, önceki gün soruşturma dosyasına girdi. Bilirkişi raporunda Şahin'in falakaya yatırıldığı tespiti yer aldı.

Dinçer GÖKÇE


İSTANBUL - Silahla yaralama suçundan 12 yıl 8 hapis cezası alan Caner Şahin, Adana 1 No'lu T Tipi Cezaevi'nde, en az 10 gardiyanın işkence ve kötü muamelesine maruz kaldığı gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında ifadesi alınan Şahin, gardiyanların kendisini süngerli odaya götürdüklerini belirterek cop ve kalkanlarla darp edildiğini belirtti.

11 GÜN HÜCREDE KALDI

Olaya ilişkin gardiyanların imza altına aldıkları tutanakta ise, Şahin’in kendilerini yaraladığı önü sürüldü. Şahin, gardiyanların hazırladığı tutanak nedeni ile 11 gün boyunca tek kişilik hücrede kaldı.

RAPOR DOSYAYA GİRDİ

Caner Şahin’in sözünü ettiği işkence ise, 5 Aralık günü savcılık soruşturma dosyasına giren bilirkişi raporu ile belgelendi. Raporda, süngerli odanın kapısının açık kaldığı 55 saniyelik süreçte Şahin’e işkence edildiği vurgulandı.

BİLİRKİŞİ: NET BİR ŞEKİLDE GÖRÜLDÜ

Bilirkişi Mustafa Mert Karaduman’ın hazırladığı raporda özetle şöyle denildi: “Kamera açısına göre sağ iç tarafta bir oda bulunuyor. Bu odanın içinde bir şahıs, sırt üstü yatar vaziyette ayakları havaya dikilmiş halde görünüyor. Yere yatırılan kişinin üzerine abanan bir infaz koruma memuru bu kişiyi darp ediyor. Bir infaz koruma memurunun ise, elindeki cisim ile (kuvvetle muhtemel cop) falaka pozisyonunda yerde yatan şahsın ayaklarının altına vurduğu net bir şekilde görülmüştür."

'ODADA EN AZ ÜÇ GARDİYAN VAR'

Raporda, Şahin’in coplu işkenceye maruz kaldığı anlarda, odada en az üç gardiyanın bulunduğu bilgisi yer aldı.

AKIL SAĞLIĞINI YİTİRME NOKTASINDA

Baba Hüseyin Şahin, Artı Gerçek'i yaptığı açıklamada “Oğlum Adana 1 Nolu T Tipi Cezaevi'ndeyken hayatından endişe ediyorduk. Her an başına kötü bir olay gelecek diye bekliyorduk. Bu durum, benim de annesinin de sağlığını çok kötü etkiledi. Oğlum da bu süreçte yaşadıkları nedeni ile akıl sağlığını yitirme noktasına geldi” diye konuştu.

SAVCILIK SORUŞTURMASI SÜRÜYOR

Baba Şahin, yaşamından endişe ettikleri çocuklarının başka bir cezaevine nakli için Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne talepte bulunduklarını söyledi. Yapılan başvuru sonrası Şahin bir süre önce Osmaniye’deki bir cezaevine nakledildi. Konu ile ilgili telefonla ulaştığımız cezaevi yetkililerinden ise yanıt alınamadı.

Öte yandan, olaya ilişkin Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma ise sürüyor.

Öne Çıkanlar