Suruç Katliamı'nın sekizinci yılı: 33 'düş yolcusu' katledildiği yerde anıldı

Suruç Katliamı'nın sekizinci yılı: 33 'düş yolcusu' katledildiği yerde anıldı
2015 yılında IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu Suruç’ta katledilen 33 genç Amara Kültür Merkezi'nde anıldı. Anma sonrası mezarlık ziyareti yapmak isteyenleri polis engelledi. Engellemeye tepki gösteren kitle mezarlık kapısı önünde açıklama yaptı.

Artı Gerçek - Urfa'nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde IŞİD'in bombalı saldırısı sonucu katledilen 33 genç, katliamın 8'nci yıl dönümü dolayısıyla anıldı. Katliamın yaşandığı Suruç ile mezarlıkların bulunduğu kentlerde anma etkinlikleri düzenlendi.

'Düş yolcusu' olarak bilinen 33 genç için katledildikleri Amara Kültür Merkezi bahçesinde anma programı düzenlendi. Suruç Aileleri İnisiyatifi öncülüğünde yapılan anmaya, Yeşil Sol Parti milletvekilleri, sivil toplum ve hukuk örgütleri, siyasi parti yöneticileri ve çok sayıda kişi katıldı. HDP Suruç İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen kitle, Amara Kültür Merkezi'nin olduğu yere kadar yürüdü. "Katillerden hesabı gençlik soracak" sloganları atılan yürüyüş sonrası, katliamın yaşandığı alana gül bırakıldı. Burada da sık sık "Suruç şehitleri ölümsüzdür" sloganları atıldı. Anmada, 33 "Düş Yolcusu"nun fotoğrafları taşındı.

'DÜŞLERİMİZİ YARIM BIRAKMAK İSTEDİLER'

Saygı duruşunun ardından başlayan anmada konuşan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Senem Nur Pektaş, "8 yıl önce burada buluştuk, Kobanê'yi beraber inşa edeceğiz dedik. Arkadaşlarımızı burada vahşice aramızdan aldılar. Düşlerimizi yarım bırakmak istediler. Onları katletmekle bu düşü engelleyemediler. 8 yıl sonra yine Kürt ulusuna özgürlük diyoruz. Onların hayali milyonların hayali oldu. Suruç için adalet mücadelemiz sürmekte. Düşlerini bu bahçeye gömmek isteyenler yanıldılar. Onların yoldaşları düşleri için savaşıyor. Devrim nehrinde beraber akmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

'MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Katliam sırasında yaralananlardan Soner Çiçek, "Düşlerimiz buraya gömülmek istendi ama fikirlerimiz burada filizlendi. 33'ler Rojava Devrimine elini uzatmak için burada buluştular. Devrim sürüyor. Devrimi sonuna kadar savunacağız, tıpkı 33'ler gibi. Suruç katliamından sonra adaletsizlikler diz boyu, saymak ile bitmez. Suruçta adalet mücadelesi veren Şenyaşar ailesinin mücadelesi de bizim mücadelemiz. 33'lerin düşlerini gerçek kılana kadar burada olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

'YARAMIZ KANAMAYA DEVAM EDİYOR'

Yeşil Sol Parti Urfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, "Hala yaramız kanamaya devam ediyor. Aradan 8 yıl geçti ama hala failler yargılanmış değil. Buna karşı aileler yargılanıyor. Besne anne kaybettiği çocuğunu andığı için tutuklandı. İstanbul'da gençler bildiri dağıttığı için tutuklandı. Şenyaşar ailesi için, Suruç aileleri için de adalet" dedi.

MEZARLIK ANMASI ENGELLENDİ

Anma etkinliği, "Suruç için adalet herkes için adalet" sloganlarıyla son buldu. Sonrasında, katledilen Kasım Deprem ve Osman Çiçek'in Suruç Asli Mezarlığı'nda bulunan mezarlıkları ziyaret edilmek istendi. Ancak mezarlık ziyareti polisler tarafından “Burası mabettir, burada etkinlik yapılmaz” denilerek engellendi. Engellemeye tepki gösteren kitle mezarlık kapısı önünde açıklama yaptı.

HDP Urfa İl Eş Başkanı Ahmet Atış, "Gençler alçakça katledildi. Mezarlık ziyareti ise yasak. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na çağrımız; gel bu suça ortak olma. Adeta bir tiyatro oynanıyor, sanık kürsüsü 8 yıldır boş. Engelleme keyfi bir tutumdur" ifadelerini kullandı.

Kitle, engellemeyi mezarlık girişinde oturma eylemiyle protesto etti. (MA)

Öne Çıkanlar