Tacizi haberleştiren gazeteci Karafazlı’nın duruşması ertelendi

Tacizi haberleştiren gazeteci Karafazlı’nın duruşması ertelendi
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Eylül 2022 19:43
A+ A-
Üniversitede yaşanan taciz iddialarını haberleştirdiği için yargılanan gazeteci Gençağa Karafazlı’nın duruşması görüldü. Mahkeme tacize uğrayan öğrencilerin dinlenmesine karar verdi.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ndeki taciz iddialarını haberleştiren Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Temsilcisi Gençağa Karafazlı hakkında açılan davanın 2’nci duruşması Rize 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada Gençağa Karafazlı, avukatı Osman Zeki Erdoğan ile Karafazlı hakkında şikayette bulunan öğretim görevlisi Doç Dr. Serkan Hacicanferoğlu ve avukatı hazır bulundu. Duruşmaya ayrıca kentte bulunan siyasi parti temsilcileri, Çay Meclisi üyeleri, İnsan Hakları Derneği (İHD), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) temsilcileri ve yerel gazeteciler de katıldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre duruşmada Karafazlı’nın avukatı Osman Zeki Erdoğan, kendilerine taciz uygulandığını belirten ve Doç. Dr. Serkan Hacivanferoğlu’ndan şikâyetçi olan 6 öğrencinin tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Müşteki Hacivanferoğlu'nun avukatı bu talebe itirazda bulundu. Mahkeme heyeti, şikayetçi olan 6 öğrencinin tanık olarak dinlenmesini kabul ederek duruşmayı 20 Aralık tarihine erteledi.

'GERÇEĞİN PEŞİNDE KOŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Duruşmanın ardından Rize Adliyesi önünde açıklama yapan gazeteci Gençağa Karafazlı, "Son yıllarda özellikle Türkiye’de ifade özgürlüğüne yönelik saldırıların şiddetle devam ettiğini görüyoruz. Bu baskıların temel nedeni ise istiyorlar ki; bu halk ülkede yaşananları, gerçekleri görmesin. İstiyorlar ki yaptığımız yolsuzlukları, hırsızlıkları, adaletsizlikleri halk bilmesin, duymasın, görmesin. Ancak biz gerçeğin sesiyiz. Gerçeğin ilelebet ortaya çıkacağını her dönem söyledik. Biz gerçeğin peşinde koşmaya, halkın haber alma-yayma hakkını korumaya bundan sonra da devam edeceğiz" dedi.

‘HAKLILIĞI ORTAYA ÇIKACAK VE SONUCUNDA BERAAT EDECEĞİNE İNANIYORUZ’

Ardından konuşan avukat Osman Zeki Erdoğan da"Bugün yargılanan müştekinin iddiasına göre ‘özel yaşamının ihlal edildiği’ suçlamasıyla müvekkilim yargılandı. Oysa bize göre müvekkil Gençağa Karafazlı, gazeteci, basın mücadelesi veren bir aydın, bugün halkın haber alma hakkı yargılandı. Halkın haber alma hakkı demokratik toplumun bir gereğidir. Toplumun gerçekleri öğrenme hakkı vardır. Bugün ki taleplerimizden biri tanıklarımızın dinlenmesini istiyorduk, müşteki ve vekili bu talebimizi reddediyordu. Mahkeme tanıkların dinlenmesine karar verdi. Tanıklar dinlendikçe maddi gerçek daha da ortaya çıkacak. Müvekkilimin haklılığı ortaya çıkacak ve sonucunda beraat edeceğine inanıyoruz" diye konuştu. 

Öne Çıkanlar