Tahliye olan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk hakkında yeni iddianame

Tahliye olan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk hakkında yeni iddianame
Yayınlanma:
A+ A-
Demans hastalığı nedeniyle geçen günlerde tahliye olan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk hakkında, 2014’te yaşandığı ileri sürülen bir olaydan dolayı 8 yıl sonra yeni bir iddianame hazırlandı. Tuğluk'un 15 yıl hapsi isteniyor.

Artı Gerçek- Demans hastalığının tetiklediği hafıza kaybından dolayı Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “cezaevinden kalamaz” raporu vermesiyle tutuklu bulunduğu cezaevinden geçen günlerde tahliye olan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’a bir açık “tanığın” ifadesi nedeniyle “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeni bir iddianame hazırlandı.

IŞİD'in 2014’te Kobenê’ye saldırması sırasında yaralanan ve örgüt üyesi olduğu iddia edilen Turgut Taşkıran isimli kişinin olayın üzerinden yaklaşık 8 yıl geçtikten sonra Adana Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği iddia edilen beyanında Tuğluk’un kendisine yardım ettiğini öne sürdü.

8 YIL SONRA GELEN İFADE!

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesinde, 17 Ocak 2021 tarihinde ifade veren Taşkıran'ın 2014’te IŞİD'in saldırıları sırasında bulunduğu evi değiştirirken yaralandığını, YGP’lilerin kendisini getirip sınırda Türk askerine teslim ettiğini söylediği anlatıldı. İddianamede, Taşkıran'ın Suruç Devlet Hastanesi’nde tedavi görürken o dönem HDP milletvekili olan Tuğluk ve Faysal Sarıyıldız’ın kendisini Kamışlo’da bulunan bir hastaneye yatırma teklifinde bulunduğuna dair ifadeleri yer aldı.

Tuğluk’un “terör örgütü üyesi” suçlamasıyla 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis istemiyle cezalandırılması istenen iddianame, Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde Tuğluk hakkında aynı suçlamayla açılan dosya ile birleştirilmesi talep edildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının birleştirme talebi, Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. (MA)

Öne Çıkanlar