Soylu Twitter Spaces’den açıkladı: 'Taksim saldırısı ile ilgili bir kişi daha yakalandı'

Soylu Twitter Spaces’den açıkladı: 'Taksim saldırısı ile ilgili bir kişi daha yakalandı'
Yayınlanma:
A+ A-
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Taksim saldırısı sonrası kaçan Bilal Hassan'ın kardeşi yakalandı” dedi.

Artı Gerçek- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter'da katıldığı sohbet odasında İstiklal Caddesi'ndeki patlamaya ilişkin açıklamada bulundu.

Bakan Soylu, Beyoğlu'ndaki saldırının firari şüphelisi Bilal Hassan'ın kardeşinin yakalandığını söyledi.

Soylu, "Taksim saldırısı sonrası kaçan Bilal Hassan'ın kardeşi yakalandı. Taksim saldırganı teröristin sözde eşi olan Bilal'in YPG üniformalı fotoğrafları da ele geçirildi" ifadelerini kullandı.

Urfa etrafında bir paramotor denemesi olduğunu belirten Soylu, şu sözleri sarf etti:

“Teröristler Şanlıurfa etrafından bir paramotor denemesi yaptı. O paramotor denemesinde hemen bütün sistemler ayağa kalktığı için başarılı olamadılar ve geri dönmek zorunda kaldılar. İzlerini kaybettirdiler.

Orada Münbiç var, orada Kobani var, orada Kamışlı var, orada Tel Rıfat var orada Tall Tamr var, orada Ayn İsa var. Buradan bir şey daha söylüyorum örgütün en önemli planlamalarının yapıldığı yer Haseke'dir.”

Soylu, Harem ve Bayrampaşa’da eylem hazırlığının engellendiğini belirterek, “Eğer biz saldırganı yakalamamış olsaydık Bayrampaşa Forum AVM'de tarihin en büyük patlamalarından birisi gerçekleşmiş olacaktı. Harem... Suriye'de PKK terör örgütünün koordine ettiği ve aktarım yaptığı tespit edilen İbrahim, Ramazan Aslan ve Yaşar Samur isimli 3 örgüt mensubu 29 Nisan 2021 tarihinde İstanbul'da yakalanarak gözaltına alındı. Sigara paketlerine gizlenmiş 5 kg ağırlığında telefon düzenekli patlayıcı ele geçirildi. Ve bunu Harem'de patlatacaklardı” dedi.

Süleyman Soylu, “Mesela Ankara'da yakaladığımız Anıtkabir'i patlatacak, Anıtkabir'in keşfini yapan, ondan sonra bir eylemci vardı. O da bir DEAŞ eylemiydi” ifadelerini kullandı.

İstanbul'un kalbi Taksim'deki İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen bombalı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmiş ve 81 kişi de yaralanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar