Tanrıkulu, ÖSO’cuları sordu: Covid-19 tedbirlerini ihlal ettiği gerekçesiyle kaç kişiye ceza kesildi?

Tanrıkulu, ÖSO’cuları sordu: Covid-19 tedbirlerini ihlal ettiği gerekçesiyle kaç kişiye ceza kesildi?
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2020 14:57
A+ A-
Dün İstanbul ve birçok ilde ÖSO bayrağı açan yüzlerce kişi fiziki mesafeyi yok sayarak eylem yaptı.

ARTI GERÇEK - CHP İstanbul Milletvekili Sezgün Tanrıkulu dün Aksaray’da Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrağı açarak eylem yapmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. Tanrıkulu, "İstanbul Aksaray'da bir araya gelen yüzlerce kişinin eylem yaptığı, eylemcilerin ÖSO bayrağı açtığı ve Covid-19 önlemlerini hiçe saydığı iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise, anılan eylem nedeniyle kaç kişi gözaltına alınmıştır" sorularını yöneltti.

Pandemi gerekçesiyle dün Ankara, İzmir ve İstanbul’da onlarca kişi eylem yaptıkları için gözaltına alınmıştı. Çeşitli hak ihlallerine karşı gelen sendika ve meslek örgütlerinin eylem ve etkinlikleri yasaklanırken dün İstanbul başta olmak üzere birçok ilde yüzlerce kişi ÖSO ve Taliban bayrakları açarak eylem‘yaptı. Fiziki mesafenin olmadığı kalabalık gruplara herhangi bir müdahale bulunmazken, uyarı dahi yapılmadı.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen eylemin, karikatür dergisi Charlie Hebdo’nun, Muhammed peygamberli çizimlerinin Fransa’da bir devlet binasına yansıtılmasına karşı düzenlendiği öğrenildi.

CHP’li Tanrıkulu oluşan görüntüye ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya herhangi bir müdahale de bulunup, bulunulmadığını sordu.

"İstanbul Aksaray'da bir araya gelen yüzlerce kişinin eylem yaptığı haberleri basına yansımıştır. Eylemcilerin ÖSO bayrağı açtığı ve Covid-19 önlemlerini de hiçe saydığı yine basına yansıyan haberler arasındadır" diyen

Tanrıkulu’nun soruları şu şekilde:

İstanbul Aksaray'da bir araya gelen yüzlerce kişinin eylem yaptığı, eylemcilerin ÖSO bayrağı açtığı ve Covid-19 önlemlerini hiçe saydığı iddiaları doğru mudur?

İddialar doğru ise, anılan eylem nedeniyle kaç kişi gözaltına alınmıştır?

Covid-19 tedbirlerini ihlal ettiği gerekçesiyle toplam kaç kişiye ceza kesilmiştir?

Covid-19 tedbirlerini ihlal ettiği için tutuklama yapılmamış ve ceza kesilmemiş ise, gerekçesi nedir?

Suriye’deki çeşitli gruplar adına eylem yaptığı öğrenilen grupların sosyal medya üzerinden organize oldukları ve günler öncesinden eyleme hazırlandıkları iddiası doğru mudur? Bahse konu iddia doğru ise, eylemin engellenmemesinin gerekçesi nedir?

Covid-19 tedbirleri kapsamında meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alanlarda miting ve toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, konser, şenlik, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma gibi her türlü eylem ve etkinliklerin yasaklanmasının ardından yasağı ihlal ettiği gerekçesiyle toplam kaç vatandaşımız gözaltına alınmıştır?

Tarihlere göre dağılımı nasıldır?

Öne Çıkanlar