Şikayet sümen altı edildi: 'Ayhan Bora Kaplan, Emniyet otoparkından insan kaçırdı' iddiası

Şikayet sümen altı edildi: 'Ayhan Bora Kaplan, Emniyet otoparkından insan kaçırdı' iddiası
Ayhan Bora Kaplan'ın iş insanı Muhammet Sağ'ı silahla tehdit ettiği iddia edildi. Sağ'ın suç duyurusunda bulunduğu fakat 2021'deki şikayetinin işleme bile alınmadığı da öne sürülenler arasında.

Artı Gerçek - Suç örgütü lideri olmakla suçlanan ve eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bağlantısı olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan'ın adının karıştığı bir olay daha ortaya çıktı. İddiaya göre, Antalya'da inşaat firması olan Muhammet Sağ, bir öneri üzerine Ankara'da faaliyet gösteren Elmacı Market zincirine ortak oluyor. Ortaklığı sonrası işyerini Ankara'ya taşıyan Sağ, Elmacı Market'in ortakları Serdar Sertçelik ve Koray Özdöl ile tanışıyor. Fakat şirketin Ticaret Sicil Gazetesi'ne bakan Sağ, şirketin sahibinin Sertçelik ve Özdöl yerine, paravan bir kişinin olduğunu fark ediyor.

TEHDİT, ŞİDDET, GASP...

Sözcü yazarı Uğur Dündar'ın "Korku filminden beter" başlıklı yazısına göre, Sağ; Sertçelik ve Özdöl ile bu bilgiyi paylaştıktan sonra sözleşme imzalamak üzerine ofise çağrılıyor. Ofiste üçlü arasında başlayan tartışmada Sağ; Özdöl'ün kafasına silah dayadığını, telefonunu gasp ettiğini, çek defterine çok sayıda çek yazdığını ve iki adet Wolkswagen Passat aracına el koyduklarını iddia ediyor.

1.jpg

AYHAN BORA KAPLAN'IN İSMİYLE TEHDİT

Bu sırada Sertçelik ve Özdöl'ün Ayhan Bora Kaplan'ın adını telaffuz etmeye başladığını anlatan Sağ, ikilinin kendisine "Sakın bizi şikayet etme, bunlar canından değerli değil. Ayrıca kendi canını düşünmüyorsan eşini ve iki çocuğunu düşün" dendiğini söylüyor.

Sertçelik ve Özdöl ile 'tehdit dolu' görüşmesinden sonra Antalya'ya dönen Sağ, Antalya İl Emniyet Müdürlüğü'ne başvuruyor ama onlar da Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne yönlendiriyor Sağ'ı.

Bunun üzerine Sağ, avukatı aracılığıyla Ünal M., Koray Özdöl, Serdar Sertçelik ve soy isimlerini bilmediği Uğur ve Selman adlı kişiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilmek üzere 'yağma, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' iddialarıyla suç duyurusunda bulunuyor.

AYHAN BORA KAPLAN, EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OTOPARKINDA SİLAHLA TEHDİT ETMİŞ

Sağ'ın iddialarına göre, Ayhan Bora Kaplan'ın karşısına çıktığı ilk yer ise şikayette bulunmak için gittiği Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün özel otoparkı. Burada Ayhan Bora Kaplan ve beraberindekiler, Sağ'ı silahla tehdit ederek aracın bagajına sokularak bilmediği bir yere götürülüyor.

Burada darbedilen Sağ, "Hani şikayetçi olmayacaktın. Senin kafana sıkıp bir yere atarız. Dediklerimizi yapacaksın. Bize umumi vekaletname vereceksin" denilerek bir kez daha tehdit ediliyor. Sağ'a ayrıca çocuğunun oyun oynadığı anlar izletiliyor.

TÜRKİYE'YE DÖNER DÖNMEZ TELEFONLA ARAMIŞ

Tehditler üzerine Avusturya'nın başkenti Viyana'ya giden Sağ, CİMER'e e-Devlet üzerinden şikayette bulunuyor. CİMER tarafından Marsilya Başkonsolosluğu'na yönlendirilen ve iki konsolosluk yetkilisi tarafından 'Türkiye'ye dönüp hakkını araması' yönünden telkinlerde bulunulan Sağ, Türkiye'ye dönüyor.

Antalya Havalimanı'na indiği sırada Sağ'ın telefonu çalıyor ve Ayhan Bora Kaplan, yine tehditler savuruyor. Bunun üzerine Sağ, bu kez de Almanya'ya gidip iltica başvurusu yapıyor.

2.jpg

SUÇ DUYURUSU İŞLEME BİLE ALINMAMIŞ

İçişleri Bakanlığı'ndaki koltuk değişimi sonrası Ali Yerlikaya'nın makama gelmesiyle Sağ, şikayetini yineliyor. Emniyet'in yürüttüğü Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında Sağ'ın 2021 yılında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusunun işleme alınmadan sümen altı edildiği ortaya çıkıyor.

İddialar sonrası Uğur Dündar'ın ulaştığı Ayhan Bora Kaplan'ın avukatı Sinan Kocaoğlu ise Muhammet Sağ ismini ilk kez duyduğunu ve müvekkilinin tutuklandığı dosyada bu ismin olmadığını söyledi.

YAZININ TAMAMI

Öne Çıkanlar