Teleferik faciasında mahsur kalan 184 kişi 21 saatte kurtarıldı

Antalya'da devrilen teleferik direğine çarpan kabininin parçalanması sonucu bir kişi öldü, yedi kişi yaralandı. Havada asılı kalan 24 kabindeki 184 kişinin tamamı ise 21 saatlik çalışma sonucunda kurtarıldı. 13 kişi de gözaltına alındı.

Artı Gerçek - Antalya’da teleferik hattında dün gece hattı tutan demirlerden birinin çıkarak çarptığı kabinin tabanının kopmasıyla içerisindeki sekiz kişi yere düştü. Metrelerce yüksekten düşen sekiz kişiden 54 yaşındaki Avukat Memiş Enes Gümüş öldü, yedi kişi de yaralandı. Hattın durması üzerine 24 kabindeki 184 kişi mahsur kaldı.

Kazanın ardından durdurulan teleferik hattı üzerindeki kabinlerde mahsur kalanları kurtarılması için çalışma başlatıldı. 24 kabinde mahsur kalan 184 kişiyi kurtarmak için AFAD, AKUT, UMKE, itfaiye ve çok sayıda arama kurtarma ekibi gece boyu çalışma yaptı.

150 KİŞİ KURTARILDI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, son yaptığı açıklamada 21 kabinde 150 kişinin tahliye edildiğini, 3 kabinde 18 kişiyi kurtarma çalışmalarının devam ettiğini duyurdu. Böcek, X hesabından teleferik kazasının ardından devam eden kurtarma çalışmalarına ilişkin son durumu paylaştı. Böcek’in açıklamasında şu bilgiler yer aldı:

“Konyaaltı Tünektepe Teleferik'te mahsur kalan vatandaşlarımız için kurtarma çalışmalarımız sürüyor. Saat 12.55 itibariyle; 21 kabindeki 150 vatandaşımız tahliye edildi. 3 kabinde 18 vatandaşımızın tahliye çalışmaları devam ediyor.”

Böcek'in bu açıklamasının ardından 184 kişi toplam 21 saatlik çalışma sonucunda etaplar halinde kurtarıldı.

17 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Antalya'nın Konyaaltı ilçesindeki teleferik faciasında yaralanarak hastanelere nakledilen 17 kişinin tedavisinin sürdüğünü belirtti. Koca, kazaya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde yaşanan, bir kişinin hayatını kaybettiği teleferik kazasında yaralanan 17 kişi hastanelere nakledilmiş olup, tedavileri devam etmektedir. Kabinlerde mahsur kalıp, kurtarılan 68 kişi ise ambulansta yapılan sağlık kontrollerinden sonra hastane nakline ihtiyaç duymadıklarını belirtti."

NELER YAŞANDI?

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait, 2017 yılında hizmete giren Sarısu teleferik hattını tutan demir direklerden biri, dün saat 18.00 sıralarında yerinden koparak, kabinlerden birine çarptı. İçerisinde 8 kişinin bulunduğu kabinin tabanı çarpmanın etkisiyle kırıldı. Kabinde bulunan 8 kişi metrelerce yükseklikten yere düştü. İhbar üzerine olay yerine AFAD, polis, sağlık ve Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne bağlı ekipler sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekipler, 54 yaşındaki Memiş Gümüş'ün öldüğü belirledi. Kazada yaralanan Özlem Şahin, Kaan Akgün, Fatih Gümüş, Keziban Çapar Gümüş, Lütfullah Kerim Gümüş, Herdem Eyüpoğlu ve Akmaral Abdyldaeva, helikopterlerle bulundukları yerden alınarak, hastanelere götürüldü. Memiş Gümüş'ün cansız bedeni ise yamaçtan indirildikten sonra otopsi yapılmak üzere Antalya Adli Tıp Kurumu Morguna kaldırıldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Antalya'daki teleferik kazasına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, olayla ilgili adli soruşturma başlatıldığını kaydetti. Bakan Tunç, olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için makine mühendisi, elektrik mühendisi ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarından oluşan 5 kişilik bilirkişi heyetinin görevlendirildiğini duyurdu.

13 GÖZALTI

Adalet Bakanı Tunç, kazada, ilgili işletmenin acil eylem ve tahliye planının mevcut olmadığının tespit edildiğini, teleferik hattını işleten firma ile yine teleferik hattının bakım ve onarımından sorumlu firmanın sorumlu ve çalışanlarının da aralarında yer aldığı 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildiğini açıkladı.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar