Teyit.org: Tarkan konseri dünyanın en kalabalık ücretsiz 5 konserinden biri değil

Teyit.org: Tarkan konseri dünyanın en kalabalık ücretsiz 5 konserinden biri değil
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Eylül 2022 20:02
A+ A-
Teyit.org platformunun bulgularına göre konserin yapıldığı yere iyimser rakamlarla yaklaşık 360 bin kişi sığıyor.

İnternette yayımlanan doğruluğu şüpheli içeriklerin doğruluğunu, açık kaynaklara dayandırarak analiz eden Türkiye merkezli Türkçe bir doğrulama platformu olan Teyit.org, sanatçı Tarkan'ın 9 Eylül 2022’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikler kapsamındaki ücretsiz halk konseri hakkında incelemesini yayınladı.

Konserin ardından sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan internet ansiklopedisi Vikipedi'ye dayandırılarak konserin "dünyanın en kalabalık beş konserinden biri olduğu" öne sürülmüştü.

İddiaya göre Tarkan’ın konseri 2 milyon izleyiciyle dünyanın en kalabalık ilk beş konserinden biri oldu.

Hatta Tarkan da Instagram hesabından söz konusu sayıyı dile getirmiş, "Dün gece ne oldu öyle? Ne yaptık biz öyle? Dünyanın en kalabalık konserlerinden biri olarak ilk 5’e girip tarihe geçmişiz. Vay be." demişti.

Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi izleyici sayısının 500 bin, Emniyet Müdürlüğü ise 300 bin civarında olduğunu açıklamıştı.

TARKAN KONSERİNİ LİSTEYE KULLANICILAR EKLEDİ

Teyit org.'un bulgularına göre kaynak olarak gösterilen Vikipedi sayfasındaki listeye Tarkan konseri kullanıcılar tarafından eklenmiş. 

Vikipedi’deki "List of highest-attended concerts "(En yüksek katılımlı konserler listesi) sayfasındaki listeye ekleme kullanıcılar tarafından yapılmış. Hatta Tarkan konserinin katılımcı sayısı 10 Eylül itibariyle önce 2 milyon olarak belirtilmiş sonra bu sayı 3 milyona yükseltilmiş. Ancak bu konser listeden kaldırıldıkça muhtemelen farklı kullanıcılar tarafından tekrar tekrar ekleniyor. Şu anda sayfada konser katılımcısı tekrar 2 milyona düşmüş durumda.

SİTENİN İDDİASINA GÖRE EN İYİMSER RAKAM 360 0BİN

 "2018 verilerine göre, İzmir’in tüm uzak ilçelerle birlikte nüfusunun 4,3 milyon olduğu düşünüldüğünde, şehrin dörtte üçünün bu konsere gelmiş olması ve bu kadar küçük bir alana sığması pek olası görünmüyor." diyen Teyit.org sitesi söz konusu konser alanına yaklaşık 360 bin kişinin sığabileceğini iddia etti. 

"Map Checking" adlı dijital aracın yardımıyla konser alanında metrekarede beş kişinin yan yana ayakta durduğu senaryoda bu alana sığabilecek insan sayısının yaklaşık 352 bin olduğunu açıklayan site, konsere katılımın Kordon’un tamamı ve Cumhuriyet Bulvarı’nı kapsadığı varsayılırsa da bu sayının 1 milyon kişiye ancak ulaştığını belirtti. Ancak site bu ölçümün binaları, araçları, sahneyi, konser ekipmanlarını ve bank, ağaç, heykel gibi ayakta durulamayacak alanları da içerdiği için pek gerçekçi olamayacağını vurguladı.

Map Checking'de binaları dışarıda bırakacak ve yalnızca ara sokakları içerecek şekilde işaretleme yapıldığında ve konser alanından uzaklaştıkça kalabalığın azalacağını akılda bulundurarak metrekare başı üç kişi olduğunu varsayıldığında bu rakamın 362 bin kişi olduğunu açıklayan Teyit.org , "Yani iddia edildiğinin aksine konser alanının 2 milyon kişi alması pek mümkün görünmüyor." yorumunu yaptı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar