TİP’ten 36 ilde, 85 noktada Can Atalay eylemi: Hukuksuzluğa son verin

TİP’ten 36 ilde, 85 noktada Can Atalay eylemi: Hukuksuzluğa son verin
Yayınlanma:
A+ A-
Hatay milletvekili seçildiği halde hapiste tutulan Can Atalay’ın tahliye edilmesini isteyen TİP, 36 ilde 85 ayrı noktada yaptığı açıklama ile “Halkın iradesini saymamak suçtur” dedi.

Artı gerçek - Türkiye İşçi Partisi, (TİP) Hatay'dan milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Gezi tutuklusu avukat Can Atalay için 36 il ve 85 noktada sokağa çıkarak basın açıklaması yaptı.

TİP GENEL MERKEZİ’NDEN AÇIKLAMA

TİP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, seçimlerde Hatay’dan milletvekili seçilen Atalay’ın serbest bırakılması istendi. “Hukuksuzluğa son verin” denilen açıklamada, “Yetkinizi aldığınız yasaları uygulayın. Can Atalay'ın seçilmiş bir milletvekili olarak yasama faaliyetlerine katılmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, Türkiye Anayasası ve Avrupa İnşan Hakları Sözleşmesi ile koruma altında olan seçme ve seçilme hakkının derhal yerine getirilmesini bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.

İSTANBUL

İstanbul Okmeydanı’nda Berkin Elvan’ın katledildiği yerde düzenlenen açıklamaya birçok TİP üyesi katılım gösterdi. “Can Atalay’ı serbest bırakın” pankartının taşındığı açıklamada, “Can Atalay Meclise” , “Can Atalay’a özgürlük” dövizleri taşındı. Partililer, “Halkımızın iradesini gasp edenlere sesleniyoruz, derhal serbest bırakın açıklaması yaptı.

Açıklama ve eylemler İstanbul’un yanı sıra Zonguldak, Diyarbakır, Çanakkale, Mardin, İzmir, Tekirdağ, Kayseri gibi kentlerde de yapıldı.

448f2802-f9d9-4b5d-89ad-890cb8ea0a5f-w.jpg
İzmir-ANKA

ADANA

Adana İl Örgütü, Atatürk Parkı'nda açıklama yaptı. Atalay’ın fotoğrafları taşındığı açıklamada konuşan Avukat Onurcan Gürbüz, Atalay'ın tahliye edilmesi için Yargıtay'a yapılan başvuruya yanıt verilmediğini belirtti. Gürbüz, "Seçilmesinin üstünden 3 hafta geçmesine rağmen Can Atalay neden hala serbest bırakılmadı? Can Atalay neden Meclis'te yemin edip görevine başlayamadı? Can Atalay ne zaman Hatay'a ulaşıp enkaza çevrilmiş olan şehrin imarı için yurttaşla beraber çalışmalarına başlayabilecek” diye sordu.

‘HUKUKSUZLUĞA SON VERİN’

Seçilmiş vekilin tahliye edilmemesinin suç olduğunu dile getiren Gürbüz, şunları ekledi:

“Bu sorularımızla, Anayasal kurumları Anayasa'ya uymaya bir kez daha davet ediyoruz. Artık bu hukuksuzluğa bir son verin! Yetkinizi aldığınız yasaları uygulayın! Can Atalay'ın seçilmiş bir milletvekili olarak yasama faaliyetlerine katılmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, T.C. Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile koruma altında olan seçme ve seçilme hakkının derhal yerine getirilmesini bekliyoruz. Saray'dan talimat beklediğiniz her gün, Anayasa'yı çiğnemeye devam ettiğiniz bir gün olarak kaydediliyor halkın defterine. Bunu unutmayın çünkü biz sizin kanun dışı, keyfi uygulamalarınızı asla unutmayacağız. Haksız, hukuksuz bir şekilde tutuklanarak özgürlüğü elinden alınan tüm arkadaşlarımız için mücadeleye devam edecek, adaleti mutlaka bu topraklara getireceğiz. Halkın iradesine saygı istiyoruz! Hukuka, adalete saygı istiyoruz! Hatay halkının iradesine saygı istiyoruz! Can Atalay'a özgürlük istiyoruz.”

MECLİS BAŞKANI ADAYI OLDU

Milletvekilliği seçimlerinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 28. döneminde görev alacak isimler Genel Kurul'da yemin ederek görevine başlarken, Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay ise cezaevinden tahliye edilmedi ve görevine başlayamayan tek milletvekili oldu.
Gezi Davası kapsamında aldığı 18 yıl hapis cezası nedeniyle Silivri Cezaevi'nde bulunan Atalay'ın mazbatası, 25 Mayıs tarihinde alındı ve hemen ardından tahliyesi için Yargıtay'a başvuruda bulunuldu. Yapılan başvuruya rağmen TİP Milletvekili Can Atalay tahliye edilmezken, Atalay'ın hukuksuz şekilde cezaevinde alıkonulmasına muhalefet partisi temsilcileri, barolar ve demokratik kitle örgütleri tarafından tepki gösterildi.

Öte yandan TİP, TBMM Başkanı adaylığına, vekil seçilmesine rağmen hâlâ tahliye edilmeyen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ı gösterdi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar