Tolga Sutlu: Boğaziçi kayyımlığı tarafından üniversitedeki görevimden uzaklaştırılıyorum

Tolga Sutlu: Boğaziçi kayyımlığı tarafından üniversitedeki görevimden uzaklaştırılıyorum
Yayınlanma:
A+ A-
Boğaziçi Üniversitesi Kayyım Rektör'ü İnci, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde Dr. Öğretim Üyesi Sutlu'nun atamasını reddetti.

Artı Gerçek- Böğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde Dr. Öğretim Üyesi Tolga Sutlu, Kayyım Rektör tarafından gözevinden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Dr. Öğretim Üyesi Sutlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Boğaziçi kayyımlığı tarafından üniversitedeki görevimden uzaklaştırılıyorum. Elbette hukuksuzca ve etik dışı uygulamalar neticesinde. Dava süreci sonunda geri döneceğim görevime şimdilik bir ara vermek zorunda kalacağım" ifadelerini kullandı.

Yeniden atamanın yapılabilmesi için tüm süreçleri tamamladığını ve dosyasının bir aydan uzun süredir Boğaziçi Kayyım Rektörü Naci İnci'nin imzasını beklediğini belirten Sutlu, "Çok düşünmüş, akademik bir sebep bulamamış olacak ki hakkımda servis edilen yalan haberleri sebep göstererek atamayı reddetmeyi uygun görmüş. Kayyım rektörün, asparagas ve karalama haberlerle ün yapmış bir yayın organını referans alıp, onunla paslaşarak kendince attığı bu gol bariz ofsayt ama mahkeme kararıyla görevimin başına dönene kadar sevinçlerini yaşasınlar bakalım…" dedi.

'KENDİ UTANÇ HANELERİNE BİR İCRAAT DAHA EKLEMİŞ OLDULAR, BANA İSE BİR ŞEREF MADALYASI'

Sutlu, bunun bir şeref madalyası olduğunu belirtirken, "Bu akademik terbiyeye aykırı uygulamalarıyla kendi utanç hanelerine bir icraat daha eklemiş oldular" ifadelerine yer verdi.

Süreçten en kötü etkilenenlerin öğrencileri ve araştırmaları olduğunu belirten Sutlu sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Bu dönem açtığım 2 dersi almakta olan toplam 181 lisans öğrencisiyle geçtiğimiz dönemlerde verdiğim online derslerin kayıtlarını paylaşarak bu hasarı kısmen telafi etmeye çalışacağım. Elimden şimdilik bu kadarı geliyor

Dört doktora öğrencim ve proje yapan lisans öğrencilerim araştırmalarına devam edecekler. Dün akşam böyle keyifle laboratuvarda çalışırken gelen bu haberi hemen veremedim onlara, kusura bakmasınlar. Yakında yine o keyifle çalışmaya devam edeceğiz :)

“Burada da bilim yapılır” diye döndüğüm ülkemin akademik kurumlarında 9 senedir yaşamadığım saçmalık kalmadı diye düşünürken yeni bir boyuta geçiyoruz. Anlatacak çok şey olacak bu süreçte ama en basitinden başlayayım: #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar