Tottenham Turks çetesinin lideri Moldova’da infaz edildi

Tottenham Turks çetesinin lideri Moldova’da infaz edildi
Londra'da uyuşturucu işi yapan Tottenham Turks çetesinin lideri İzzet Eren, Moldova'da bir kafede silahlı saldırıyla öldürüldü. Eren 2019 yılında Türkiye'ye iade edilmiş, bir ay sonra hapisten kaçmıştı.

Artı Gerçek - İngiltere'nin başkenti Londra'da uyuşturucu ticareti yapan Tottenham Turks adlı çetenin lideri İzzet Eren, Moldova'nın başkenti Kişinev'de bir kafede uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü.

Kısa Dalga'dan Cengiz Erdinç'in haberine göre, ağırlıkla Türkiyelilerden oluşan çetenin lideri İzzet Eren, çarşamba günü Kişinev’de bir kafede otururken, kasklı ve elektrikli scoter kullanan bir saldırganın silahlı saldırısına uğradı. Saldırgan Eren’e üçü başına isabet eden yedi kurşun sıktıktan sonra olay yerinden uzaklaştı. Eren olay yerinde öldü.

Eren, 1990'larda uyuşturucu suçları nedeniyle Londra'da hüküm giymiş, sınır dışı edildikten sonra yeniden İngiltere'ye döndüğü ortaya çıkmıştı. Türkiye vatandaşı olan İzzettin Eren, 2015'te dolu bir tabanca ve makineli tüfekle bir saldırıdan hemen önce yakalanmıştı. 2016 yılında polis minibüsüyle mahkemeye getirilirken yeğeni Özcan Eren başarısız bir kaçırma girişiminde bulundu.

Bir çete üyesinin vurulmasıyla sonuçlanan olayda araçta Uzi otomatik tabanca bulundu. Eren’le birlikte yargılanan Gökay Soğucaklı da beş buçuk yıl hapis cezası aldı. Toplam 21 yıl hapis cezasına çarptırılan İzzet Eren 2019 yılında Türkiye’ye iade edildi, ancak bir ay sonra hapisten kaçtı. 26 Mayıs 2022’de Moldova’da yakalanan Eren’in İngiltere’nin iade istemine rağmen serbest kalmıştı.

MEHMET AĞAR'A KADAR UZANAN İDDİALAR

Doğu Londra’da Hackney Turks çetesiyle hakimiyet savaşı veren Eren’in 2016’dahapisten kaçırılması girişimi, 1994 yılında bir kafede tavla oynarken öldürülen ve uyuşturucu savaşı gibi gösterilen Mehmet Kaygısız cinayetinin ve Nafiz Bostancı’ya yönelik cinayet girişiminin Mehmet Ağar’ın ekibinde yer aldığı iddia edilen Nurettin Güven tarafından gerçekleştirildiğini ortaya çıkarmıştı.

The Times gazetesi, Eylül 2016'daki haberinde, İngiltere’de sokak çeteleri arasındaki uyuşturucu pazarı savaşının, Türk muhaliflere yönelik devlet destekli saldırıları perdelediğini yazmıştı.

Mehmet Kaygısız, Londra’nın Newington Green semtindeki bir kafede tavla oynarken başının arkasından vurulmuş; cinayet uyuşturucu bağlantılı olarak görülüp hiç kimseye suçlama yöneltilmemişti.

BBC Türkçe’nin Times’dan aktardığına göre, mahkemeye MİT tarafından sunulan belgelerde Kaygısız cinayetinin ‘Türk casuslar tarafından emredildiği’ ortaya kondu. Times, MİT’in sunduğu belgelerde Malatyaspor'un eski başkanı Nurettin Güven’in MİT’in emriyle bu cinayeti işleyen kişi olarak geçtiğini de yazdı.

Gazete, o dönemde Londra’da savaş halindeki iki Türk ailesinin yarattığı şiddetin Kaygısız cinayetini örtmek için kullanıldığını önü sürerek, “O dönemdeki şiddet olayları, öldürülecekler listesindeki Nafiz Bostancı isimli ikinci bir Türk muhalifin öldürülme girişimini de örtmek için kullanıldı. Bostancı, Doğu Londra’da bulunan Hackney semtindeki saldırıdan sağ kurtuldu. Şimdi Türkiye’ye dava açmaya çalışıyor” denildi.

Haberde, MİT’in gönderdiği belgelere göre MİT ajanının Güven’i eski içişleri bakanı ve emniyet müdürü Mehmet Ağar’a götürdüğü ve Ağar’ın “Aslanım benim” diyerek teşvik ettiği iddiası da yer aldı.

Times, 90’lı yıllarda İngiltere’de hakim olan uyuşturucu çeteleri savaşının cinayetler için dayanıklı bir örtü olduğu yorumunda bulunurken, haberde, “Türk uyuşturucu çetelerinin İngiltere’deki bölge savaşının bulanık dünyası, 25 yıldır kaynayan gerilim sırasında onlarca cinayete neden oldu. Mehmet Kaygısız bu güne dek uzun kurban listesindeki bir isimdi. Ölümüne yol açtığı iddia edilen uluslararası kan davası, karmaşık çete savaşları ve para aklama ağıyla örtüldü” dendi.

İSPANYA'DA DA SOKAK ORTASINDA İNFAZ YAPILMIŞTI

Benzer bir cinayet 4 Mayıs 2024’de Barselona’da işlenmiş, Sant Marti Forum bölgesinde Tekin Kartal adıyla tanınan İlmettin Aytekin, Abdullah Baybaşin ile bir restoranda yemek yedikten hemen sonra, beş kurşunla vurularak öldürülmüş, saldırgan bulunamamıştı. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar