TTB'den 'ek randevu' tepkisi: Sağlıkta şiddet artacak

TTB'den 'ek randevu' tepkisi: Sağlıkta şiddet artacak
Sağlık Bakanlığı mesai sonrası hasta kabulü ve yedek hasta uygulaması başlattı. Türk Tabipleri Birliği İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, uygulamaya tepki göstererek sağlıkta şiddetin daha da artacağını söyledi.

Artı Gerçek-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Beyaz Reform” kapsamında yapılan yeni düzenlemelere ilişkin açıklamada bulundu. Koca, mesai sonrası hekim isteğine bağlı hasta kabulü ve yedek hasta uygulamalarının başlatıldığı duyurdu.

Türk Tabipleri Birliği İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, uygulamalarının sağlık sistemindeki yükü artıracağına dikkat çekti.

Ökten, “Beyaz Reform’u açıklarken bizim çalışma koşullarımızı, ekonomik ve özlük haklarımızı düzelteceklerini, sağlıkta şiddeti önleyeceklerini söylemişlerdi. Aksine ağır olan çalışma yükümüz daha da artacak koşullarımızı ağırlaştırıyorlar” ifadeleri kullandı.

‘HASTA SAYISI ARTACAK’

Cumhuriyet’e konuşan Ökten, “Bize ‘Mesai sonrası da çalışın’ diyorlar. Zaten günlük ortalama 80-100 arası hasta bakıyoruz. Ek randevu vermeleri hasta sayısını artırmaktan başka işe yaramayacak” vurgusu yaptı.

Ökten, mesai sonrası isteğe bağlı hasta kabulü uygulamasının hasta ve hekimleri karşı karşıya getirebileceğine de belirtti.

‘SAĞLIKTA ŞİDDET ARTACAK’

Ökten sağlıkta şiddetin artacağını belirterek şunları söyledi:

“Yedek hasta uygulamasıyla ilgili de “Hastanın yedeği olmaz. ‘Gelmeyen bir hastanın yerine bakın’ diyorlar. Hasta gelirse ne olacak? Diğer hastayı geri gönderdiğimiz zaman hekimle tartışacak. Bu sağlıkta şiddeti artıracak. Dünyada ek randevu ya da yedek hasta diye bir kavram yok. Literatüre yeni kavramlar kazandırıyorlar.”(Kaynak)

Öne Çıkanlar