TÜGVA, yaz okullarına hazırlanıyor, DEM Partili Akın: Bilim ve çağ dışı uygulamalarla karşı karşıyayız

TÜGVA, yaz okullarına hazırlanıyor, DEM Partili Akın: Bilim ve çağ dışı uygulamalarla karşı karşıyayız
TÜGVA, öğrencilere 6 haftalık yaz okulu için çalışmalara başladı. Kuran, Temel Dini Bilgiler, Canım Peygamberim ve Siyer gibi derslerin verileceği yaz okulu hakkında DEM Partili Akın, "Bilim ve çağ dışı uygulamalarla karşı karşıyayız" dedi.

Artı Gerçek - Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı ve eğitim sendikalarının tepkisine yol açan müfredat taslağı gündemdeki yerini korurken bu kez de Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) okullarda yaz okulu çalışmaları dikkat çekti.

TÜGVA, ortaokul öğrencilerini kapsayan yaz okulu programı için Ege'deki okulların önünde stantlar kurdu. T;GVA'nın 6 haftalık yaz okulunda; Kuran, Temel Dini Bilgiler, Canım Peygamberim ve Siyer gibi derslerin de verileceği görüldü. DEM Parti İzmir Milletvekili İbrahim Akın, uygulamaları ‘çağ dışı’ olarak değerlendirirken CHP Menemen İlçe Başkanı Hüseyin Özbey, öğrencilerin yaz okullarıyla laik ve bilimsel eğitimden uzaklaştırıldığını, uygulamanın tarikatçı zihniyeti desteklediğini ifade etti.

Yenigün Gazetesi'nden Sıla Arabacıoğlu'nun haberine göre; DEM Parti İzmir Milletvekili İbrahim Akın, “Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in uygulamaları çağ dışı. Bunları yaygınlaştırmaya yönelik düşünceleri olduğu söylemlerinden de fark ediliyor. Bilim ve çağ dışı uygulamalarla karşı karşıyayız. Biz elimizden geleni yapacağız ama toplumsal duyarlılığın artması lazım. Bu duyarlılığın artması için de çalışmalar yapacağız. Onların kendilerine göre plan ve programının olduğu gözüküyor” dedi.

‘TARİKATÇI ZİHNİYET DESTEKLENİYOR’

Menemen'de geçtiğimiz günlerde TÜGVA’nın hem okulların bahçesinde hem de okulların giriş çıkışında yaptığı tanıtım çalışmasına CHP Menemen İlçe Başkanı Hüseyin Özbey’den tepki geldi. Özbey, “Büyük tepkilere rağmen okullarımızda hayata geçirilen ÇEDES skandalıyla laik eğitim sistemimizin altına dinamit koyan gerici vakıflar, bu sefer de yaz okulu adı altında çocuklarımızı bilimsel eğitimden uzaklaştırmaya çalışıyor. Biz bu ve benzeri gerici eğitim modellerinin her zaman olduğu gibi bugün de karşısındayız. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan maarif modelin de bu gerici, tarikatçı zihniyeti destekler bir uygulama olduğunun farkındayız” dedi.

Menemen’de çocukların Teğmen Kubilay’ı öldüren Şeyh Esad Erbili’nin türbesine götürüldüğünü hatırlatan Özbey, “Çocuklarımızı Kubilay'ı şehit eden katilin mezarına götürenlerle bugün 'dini' eğitim adı altında 'kindar ve dindar' nesil yetiştirenler aynı zihniyete sahip kişilerdir. Biz laiklikten, cumhuriyetten ve kazanımlarımızdan vazgeçmiyoruz. Eğitim sistemi bir ülkenin geleceğini şekillendirir. Artık sistemin altını oymaktan vazgeçsinler” diye konuştu.

‘BAKAN EĞİTİME DEĞİL KAPILARINI TARİKATLARA AÇTI’

İktidarın ‘dindar’ ve ‘kindar’ nesil yetiştirme projesi olduğunu vurgulayan Öğrenci Veli Dayanışma Derneği (ÖV-DER) İzmir Şube Başkanı Behram Kaya, “Eğitimi bitirdiler, bilimsel içeriği temizliyorlar. Eğitimi dinselleştirme planı günümüze kadar geldi. Bu yaz okullarının çocuklara eğitim anlamında hiçbir katkısı yoktur. Bu bakan eğitime değil tarikatlara kapısını sonuna kadar açtı” dedi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar