Tüketici Konfederasyonu'ndan uyarı: Servis ücreti yasal değil... Hem ödemeyin hem şikayet edin

Tüketici Konfederasyonu'ndan uyarı: Servis ücreti yasal değil... Hem ödemeyin hem şikayet edin
Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Başkan Yardımcısı Mücahit Saraçlı, bazı restoranlarda başlayan hem servis hem kuver alma uygulamasının yasal olmadığını söyledi. Saraçlı, ödemek zorunda kalan vatandaşlara şikayet haklarını kullanma çağrısı yaptı.

'Kuver'e 'servis ücreti' eklendi; Tüketici Konfederasyonu uyardı

Artı Gerçek - Bahşiş bırakılmadığı gerekçesiyle hesaba işlenen 'servis ücreti' işletmelerde yaygınlaşmaya başladı. Müşterilerin "bahşiş vermediği" gerekçesiyle adisyonlara eklenen servis ücreti, kişi başına olarak da gösterilmeye başlandı.

Hem kuver hem servis ücretinin birlikte alınmaya başlaması tepki çekerken, Tüketici Konfederasyonu (TUKONFED) Hukuk Komisyonu Başkan Yardımcısı Mücahit Saraçlı'dan uyarı geldi. Bu ücretin yasal olmadığını vurgulayan Saraçlı, "Tüketici, müşteri bunu ödemesin" dedi. Ödemek zorunda kalan vatandaşların da şikayet haklarını kullanmalarını isteyen Saraçlı, işletmeleri yeni çıkacak genelge ile ticaretten men edilebilecekleri yönünde uyardı.

'BÖYLE BİR ŞEYİ İSTEMEYE KESİNLİKLE HAKLARI YOK'

Müşteriden istenen servis ücretinin yasal olmadığını belirten Mücahit Saraçlı, "Adisyonların altında yüzde 15, yüzde 20, yüzde 10 artık işletmeye göre değişen tabii ki tamamında olan bir şey değil. Ama servis ücreti diye bir ilave bir ücret koyuyorlar. Böylesine bir ücret talebinde bulunmaya hakları yok" dedi.

"Bu tamamen yasaya aykırı bir taleptir" diye konuşan Saraçlı, şu uyarıda bulundu:

"Bir de bilsinler ki bu tür uygulamalar yapan işletmeler Maliye Bakanlığı tarafından da geriye dönük denetlenmekte. Bu servis ücreti gibi bir isimden adlandırılmış olan ekstradan bir taleptir. Böyle bir talebi istemeye kesinlikle hakları yok. Tüketiciler de böyle bir talep karşısında ödeme yapmasınlar. Çünkü bu talepleri yasaya aykırıdır."

'VERGİ USUL KANUNUNA GÖRE HAKSIZ İŞLEM YAPIYORLAR'

Tüketicilerin şikayet etme haklarını sonuna kadar kullanmaları gerektiğini söyleyen Mücahit Saraçlı, restoranda bu parayı ödemek zorunda kalan kişilere şu yöntemi önerdi:

"Sizden bunu gerçekten direterek bu tahsilatı yaparlarsa bu ödediğiniz fişi yanınızda bulunduracaksınız. Alo 175 tüketici hattına da bildirdiğinizde veya Ticaret Bakanlığı'nın kendi portalı üzerinden haksız rekabet kurulunun portalına girildiğinde bu işletmenin adını verdiklerinde ve bu ödemiş oldukları fişi de buraya fotoğrafını gönderdiklerinde bu işletmelerin geriye dönük incelemesi yapılacak.

Burada sadece aslında tüketicileri uyarmanın dışında bu işletmeleri de uyarmamız gerekiyor. Vergi usul kanununa göre haksız işlem yapıyorlar. Haksız kazanç elde etme yolunu seçiyorlar. Burada da bu tür işlem yapan işletmeler çok ciddi denetlenecektir. Özellikle Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü nezdinde birçok denetçisinden fazla mesailer yaparak bu denetimleri yapmaktalar. Çünkü burada servis ücreti dedikleri olay satmış oldukları ürünlerin haricinde bir hizmet bedeli talebindeler. Bu hizmete dayalı ücretlerin KDV oranı da farklıdır. Ayrı fiş kesmeleri gerekir."

'GENELGE HAZIRLANDI'

İşletme sahiplerini uyaran Saraçlı, “Bu tür uygulamalarla ilgili olarak Ticaret Bakanlığı bir genelge yayınlayacak. Bu genelge içeriği hazırlandı. Her türlü haksız ticari işlemler adı altında yapılan her türlü işlemler kapatma cezaları, hapis cezaları hatta ve hatta ticaretten men cezalarına kadar boyutlara ulaşacak" dedi. Saraçlı, şöyle devam etti: "Bunun da Resmi Gazete de yayınlanmasıyla birlikte aslında var olan bir genelgenin genişletilmiş şekliyle yayınlanmış olacak ve bu konuda Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığıyla birlikte senkronize bir şekilde çalışıyorlar. İşletmeler bu uygulamalardan bir an evvel vazgeçsinler. Çünkü denetimlere girdiklerinde geriye dönük incelemelerde çok ciddi cezai boyutlara ulaşacaktır." (DHA)

Öne Çıkanlar