Türk Hava Kurumu, ertelenen ödemeleri için 12 ambulans helikopteri satıyor

Türk Hava Kurumu, ertelenen ödemeleri için 12 ambulans helikopteri satıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Türk Hava Kurumu, Sağlık Bakanlığı'na kiralık olarak hizmet veren ambulans helikopterler değerinin altında bir fiyatla satışa çıkarıldı. Buna göre, tanesi 100 milyon euroya alınan helikopterler için sadece 21 milyon dolar değer biçildi.

Artı Gerçek - Türk Hava Kurumu (THK) kayyımı, yıllarca Sağlık Bakanlığı’na kiralanan 12 ambulans helikopteri yok pahasına satacak.

THK, uzun yıllar boyunca Sağlık Bakanlığı’na ambulans helikopterler kiraladı. Beş kişilik Kayyım Heyeti’nin ıslak imzalarının da yer aldığı THK karar defterlerinde, yıllarca bakanlık tarafından kullanılan ambulans helikopterlerin satışı için karar alındığı belirtildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, kararda, THK’nin 27 Aralık tarihinde ertelenen ödemelerinin başlayacağı, bu nedenle helikopterlerin satılması gerektiği ve satıştan elde edilecek gelir ile borçların ödeneceği iddia edildi. Aksi takdirde kurumun ekonomik olarak sıkıntılı bir sürece gireceği belirtildi. Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi ise Kayyım Heyeti’nin satış kararına onay verdi.

Satılacak helikopterler için bir bilirkişi raporu da hazırlatıldı. Raporda, tanesi 100 milyon euroya alınan 12 helikopter için KDV hariç 21 milyon dolar değer biçildiği belirtildi. Helikopterlerin gelecek günlerde satılması bekleniyor.

KOLTUĞU BIRAKMIYORLAR

Öte yandan, THK’ye kayyım atayan mahkeme, Kasım ayında kurumun genel kurula götürülmesi ve delegelerin oylarıyla seçilen isimler tarafından kurumun yönetilmesine karar vermişti. Mahkemeye başvuran Kayyım Heyeti ise “18 Kasım’da gelecek yönetimin kurumun sorunlarını çözemeyeceğini, kayyım dönemindeki kazanımların heba olacağını” iddia ederek genel kurulu ertelemek için izin istedi.

Mahkeme bu talep için henüz bir karar vermezken, THK Kayyım Heyeti Başkanı Ali Yüksel’in adaylığa hazırlandı belirtiliyor.

SOYLU’YA YAKINLAR

Aynı zamanda İçişleri Bakanlığı bürokratı olan Ali Yüksel ve diğer Kayyım Heyeti üyeleri, Süleyman Soylu’ya yakınlığıyla biliniyor.

Kayyım tarafından birçok THK şubesinin yönetiminin değiştirildiği, bu şekilde delege dengesiyle oynandığı ileri sürülüyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar