Araştırma: Pandemideki ölümler de sınıfsal, en çok yoksulları vurdu

Araştırma: Pandemideki ölümler de sınıfsal, en çok yoksulları vurdu
Yayınlanma:
A+ A-
Türk Toraks Derneği’nin araştırmasına göre hava kirliliğinin yüksek olduğu, işçilerin ve yoksul nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgelerde daha çok vaka ve ölüm görüldü.

Türk Toraks Derneği Çevre Sorunları ve Akciğer Sağlığı Çalışma Grubu, İstanbul’daki koronavirüs ölümlerinin sosyoekonomik düzey ve hava kirliliğiyle ilişkisini inceledi. Araştırma, ölümlerin ekonomik durum ve hava kirliliğiyle ilişkisi olduğunu ortaya koydu. Araştırmanın sonuçlarına göre ilçe düzeyinde sosyoekonomik durum kötüleştikçe koronavirüse bağlı ölümler arttı. Hava kirliliğinin yüksek olduğu, işçilerin ve yoksul nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgelerde daha çok vaka ve ölüm görüldü.  Araştırma sonuçlarına göre sosyoekonomik durumdaki her yüzde 20’lik düşüşte, ölüm oranları yüzde 4 oranında arttı.

Cumhuriyet’ten Dilan Ayırkan'ın haberine göre İstanbul’un ilçelerindeki yaşlı nüfusun yüzde 10’un üzerinde olması da toplam nüfustaki koronavirüs ölümlerini yüzde 35 artırdı.

‘VİRÜS EŞİTLİKÇİ DEĞİLDİ, KIRILGAN GRUPLARI DAHA FAZLA ETKİLEDİ’

Türk Toraks Derneği Çevre Sorunları ve Akciğer Sağlığı Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Nilüfer Aykaç araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi. Aykaç, koronavirüsün eşitlikçi bir virüs olmadığını belirterek "Bu virüs kırılgan grupları, yaşlıları, yoksulları daha fazla etkiledi. Pandemi bize göstermiştir ki; virüs değil, toplumsal koşullar, insan eliyle yaratılan uygarlık, eşitsizliği var ediyor. Böylesi eşitsiz bir ortamda virüs kırılgan grupları öncelikle tehdit ediyor" dedi.

‘HAVA KİRLİLİĞİ DE ETKİLİ OLDU’

"Hava kirliliği arttıkça koronavirüse bağlı ölümler daha fazla oluyor" diye de belirten Aykaç şunu ekledi: "Yoksulsanız, hane halkı geliriniz düşükse ve ev içi hane halkı sayısı yüksekse koronavirüs daha öldürücü olabiliyor."

‘PANDEMİ, YOKSULLAR, İŞSİZLER VE GÖÇMENLERİ DAHA FAZLA ETKİLEDİ’

Koronavirüsün dünyanın ekonomik ve politik yapısındaki pek çok açığı ve çelişkileri açığa çıkardığını belirten Aykaç, "Salgının, çok ciddi tıbbi, psikolojik ve sosyolojik etkilere sahip olduğu izlenirken çok güçlü bir iktisadi kâbusu da ortaya çıkardığı görüldü. Fakat bu ekonomik kâbus tüm sınıflar için aynı şiddette yaşanmadı. Yoksulları, işçileri, işsizleri ve göçmenleri daha fazla etkiledi" dedi.

Virüs enfeksiyonlarının sınıfsız olmadığının altını çizen Aykaç, "Büyük kentlerin her tarafı eşit değil. İnsanların çalışmak için evden çıkmak zorunda olduğu yerler, işçilerin yoğun olarak yaşadığı, daha yoksul nüfusun yoğun olduğu bölgeler. Bu bölgelerde salgının arttığını görüyoruz. Virüs potansiyel olarak herkesi etkilemekte ancak ölümlerin ve salgının artış hızının yüksek olduğu yerlere bakıldığında toplumsal eşitsizliklerinin ve kırılganlıklarının ön plana çıktığı görülmektedir" açıklaması yaptı.

ÇALIŞMAK ZORUNDA KALDILAR

Dr. Nilüfer Aykaç ve Dr. Osman Elbek, pandemi boyunca uygulanan sokağa çıkma yasaklarında İstanbul trafiğindeki yoğunluğa ilişkin de bir araştırma yaptı. Bu dönemde trafikteki en yoğun hareketlilik mavi yaka olarak tabir edilen işçilerin yoğun olarak yaşadığı ilçelerde gözlendi. Bu bölgelerin Avcılar, Bahçelievler, Esenyurt, Küçükçekmece, Kurtköy, Pendik, Samandıra, Ümraniye ve Tuzla’da olduğu tespit edildi.

Öne Çıkanlar