Türkiye'de 550 diri fay hattı var, 18 kent fay üzerine kurulu

Türkiye'de 550 diri fay hattı var, 18 kent fay üzerine kurulu
Türkiye'de aktif 550 fay hattının olduğuna dikkat çeken İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, 18 kentin fay hattı üzerinde olduğunu ifade etti.

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremle birlikte konut güvenliğinin yanı sıra risk altında olan yerleşimlere dair soru işaretleri yeniden canlandı.

Habertürk'ten Alper Uruş'un haberine göre; deprem bilimcilerin ortak fikri, Türkiye'nin her yerinde, her an 7 büyüklüğünde bir depremin olabileceği yönünde. 

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Türkiye'nin tamamından korktuğunu belirterek şunları söyledi: 

"Öncelikli olan yer tabii ki; Marmara Bölgesi. Hem nüfus yoğunluğu hem beklenen depremin büyüklüğü hem de ekonomik olarak Türkiye'nin can damarının İstanbul'da atması nedeniyle... Bunun dışında Bingöl Yedisu kırılmaya çok yatkın. Yine Palu (Elazığ) civarı, Hatay-Kahramanmaraş arası benim kırılmasını beklediğim fay hatları. Bu hatların hepsinde 7 ve 7 üzerinde bir deprem yaratabilir. Türkiye'de 550 tane bilinen diri fay hattı var. Türkiye'nin 18 ili ise aktif fay hattının üzerinde...

FAY ZONU ÜZERİNDEKİ 18 KENT

Bu kentlerimiz; Aksaray, Bolu, Yalova, Bursa, Sakarya, Manisa, Balıkesir, İzmir, Denizli, Aydın, Kahramanmaraş, Erzurum, Hakkâri, Hatay, Eskişehir, Muğla, Bingöl ve Kütahya.

‘YÖNETMELİĞE UYGUN YAPILAŞMA ŞART’

Depreme hazırlıktan başka bir şey yapamayız. Bir afet kültürünün geliştirilmesi deprem, sel, çığ, kuraklık gibi tüm afetleri kapsayacak biçimde önlemlerin alınması gerekiyor. İkincisi de deprem açısından bakacak olursak yönetmeliğe uygun olmayan yapılaşmanın mutlaka önüne geçmeliyiz; başka yol yok."

Öne Çıkanlar