Türkiye'nin eğittiği 60 ÖSO'cu firar edip QSD'ye katıldı

Türkiye'nin eğittiği 60 ÖSO'cu firar edip QSD'ye katıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2019 16:05
A+ A-
Türkiye'nin Fırat Kalkanı harekatı kapsamında eğitti Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askeri 60 kişi, Demokratik Suriye Güçleri'ne (QSD) katıldı.

HABER MERKEZİ - Demokratik Suriye Güçleri'nden (QSD) bir yetkili, Sputnik'e yaptığı açıklamada 35 kişinin Suriye ordusuna, 25 kişinin de QSD'ye katıldığını bildirdi.

SULTAN MURAT TUGAYLARI VE DİĞER TUGAYLARDAN FİRAR ETTİLER

QSD yetkilisi, söz konusu ÖSO mensuplarının 2 gün önce ayrıldığını kaydetti: "Bu kişiler Sultan Murat Tugayları, Muntasır Billah Tugayı, Feylek El Şam ve Alparslan Özel Kuvvetleri'ne mensuptular. Örgütlerinden 2 gün önce silahlarıyla kaçarak, bize ve Suriye rejimine katıldılar."

Yetkili, kendilerine teslim olan ÖSO mensuplarını soruşturduklarını belirtti: "35 kişi rejime, 25 kişi de bize sığındı. Bize gelenler, El Bab ve Menbiç arasında yer alan Sekeriye köyündeki Menbiç Askeri Meclisi savaşçılarına teslim olarak, saflarımıza katılmak istediklerini ifade ettiler. Biz de şimdi bu 25 kişiyi araştırıyoruz. Eğer ciddi birşeyleri çıkmazsa, bizimle kalabilirler."

'ÖSO'DAN FİRARLAR SÜRECEK'

QSD kaynaklarından edinildiği belirtilen bilgilere göre, firar edenler arasında Alparslan Özel Kuvvetleri komutanı Ebu Ali Reslan da bulunuyor. ÖSO komutanlarından Ebu Hayr'ın da komutasındaki savaşçılarıyla rejim güçlerine katıldığını aktaran DSG yetkilisi, ÖSO'da firarların devam edeceğini öne sürdü.

Öne Çıkanlar